Ana Sayfa Genel Avrupa Birliğ...

Avrupa Birliğinde Veri Güvenliği

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Artan siber suçlarla savaşmak için Avrupa Komisyonu yeni bir karar almaya hazırlanıyor.Alınacak karara göre Microsoft, Apple, Google ve IBM gibi internet üzerinde bilgi depolayan şirketler Avrupa Birliği ülkeleri ile ilgili olarak uğradıkları kişisel veri hırsızlıkları hakkında bilgilendirme yapmak zorunda olacaklar. Bu bilgilendirmeyi yapmayan şirketlere yönelik Avrupa Birliği içerisinde çeşitli yaptırımlar uygulanması bekleniyor.

İlk olarak Avrupa Birliği Sayısal Gündemden Sorumlu Komisyon Üyesi Neelie Kroes tarafından teklif edilen taslakta, bulut sistemler, internet aramaları, e-ticaret ve büyük veri depolama faaliyetleri yapan şirketlerin Avrupa Birliği ölçeğinde raporlama yapması gerekliliği ilk defa bu kadar açık şekilde dayatılıyor.
Bilişim dünyasında ise yasaya tasarısına yönelik doğrudan olumsuz bir tepki gelmedi. Business Software Alliance’ın Brüksel’deki yöneticisi Thomas Boué ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada güvenlik problemleriyle ilgili ortak bir bilgilendirme olması gerektiğini, mevcut yasanın çizgilerinin daha da netleşmesi ve tüketici odaklı olması gerektiğini vurguladı.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

OneDrive’da Klasör Paylaşma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Dosya Paylaşma

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Dosyaların Sürüm Geçmişi

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Klasörü ve Dosyayı İndirme

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasörü ve Dosyayı Taşıma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasör ve Dosya Silme

  OneDrive’da Klasö...