Ezgi Can

Bilişim Üzerine

 

Microsoft’a ait yeni model klavye ve fare modeli

Bilindiği üzere yazılımın devi olan Microsoft son zamanlarda donanım alanlarında da farklı tasarımlar ile karşımıza çıkmaktadır. Bunlara bir örnek daha!!! İlginç ama kullanımı ergonomik olan klavye ve fare (mouse) modeli ile birçok kullanıcı tarafından tercih sebebi olması beklenmektedir. Kablosuz yapıya sahip klavye ve fare; Microsoft tarafından Sculpt Ergonomic Desktop ve Sculpt Ergonomik Mouse isimleri ile resmi olarak duyurulmuştur.

mouse2

Sayısal tuş takımının ana yazma bölümünden ayrı tasarlanmış olması kullanıcı açısından kullanım kolaylığı sağlarken, geniş bilek dayama bölümü sayesinde de uzun zamanlı klavye kullanan kullanıcılar için sağlık anlamında avantajlar sağlamasından kaynaklı tercih edilme sebebi olunacaktır. Sculpt Ergonomic Mouse modeli üzerinde bulunan Windows tuşu sayesinde de Microsoft’un çıkarmış olduğu Windows 8, Windows Server 2012 gibi işletim sistemlerindeki başlangıç ekranına hızlı geçiş sağlanmaktadır.

Önümüzdeki günlerde piyasaya sunulacak olan Sculpt Ergonomic Desktop modelin  $129.95, Sculpt Ergonomic Mouse modelinin ise $59.95 olarak fiyat ile kullanıcı karşısına çıkması beklenmektedir.

 

mouse33

Detaylı bilgi için almak için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

http://blogs.windows.com/windows/b/windowsexperience/archive/2013/08/13/announcing-the-sculpt-ergonomic-desktop.aspx

————————————————————————————————————————————————————————

YouTube’dan Küçük Bir Yenilik

YouTube’daki küçük yenilikten haberdar mısınız? Artık birden fazla YouTube sekmesinin kullanıcılar tarafından açılması durumunda hangi sekmede videoların oynatıldığını gösteren küçük bir  “çalma” simgesi ile takip edilebilir bir hal alıyor. Bu özellik sayesinde hem performanstan kazanç hem de kullanım kolaylığı sağlanmış oluyor.

youtube

 

Daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz;

http://www.chip.com.tr/haber/youtube-un-kucuk-sorunu-cozuldu_41922.html

————————————————————————————————————————————————————————
Avrupa Birliğinde Bilgi Güvenliği
Artan siber suçlarla savaşmak için Avrupa Komisyonu yeni bir karar almaya hazırlanıyor. Alınacak karara göre Microsoft, Apple, Google ve IBM gibi internet üzerinde bilgi depolayan şirketler Avrupa Birliği ülkeleri ile ilgili olarak uğradıkları kişisel veri hırsızlıkları hakkında bilgilendirme yapmak zorunda olacaklar. Bu bilgilendirmeyi yapmayan şirketlere yönelik Avrupa Birliği içerisinde çeşitli yaptırımlar uygulanması bekleniyor.
İlk olarak Avrupa Birliği Sayısal Gündemden Sorumlu Komisyon Üyesi Neelie Kroes tarafından teklif edilen taslakta, bulut sistemler, internet aramaları, e-ticaret ve büyük veri depolama faaliyetleri yapan şirketlerin Avrupa Birliği ölçeğinde raporlama yapması gerekliliği ilk defa bu kadar açık şekilde dayatılıyor.
Bilişim dünyasında ise yasaya tasarısına yönelik doğrudan olumsuz bir tepki gelmedi. Business Software Alliance’ın Brüksel’deki yöneticisi Thomas Boué ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada güvenlik problemleriyle ilgili ortak bir bilgilendirme olması gerektiğini, mevcut yasanın çizgilerinin daha da netleşmesi ve tüketici odaklı olması gerektiğini vurguladı.

————————————————————————————————————————————————————————

MSN yerini Skype’a bırakıyor!!!! 

12 yıl önce, insanların sevdikleriyle sohbet edip bağlantıda kalmalarını sağlayan Messenger’in ilk sürümünü kullanıma sunmuştuk. O günden bu yana anlık mesajlaşma ve Messenger, hep bir uygulama olmanın ötesinde, kullanıcıların bir araya gelmesiyle oluşan kocaman bir ağ olmasıyla bilindi. Hepimiz hayatımızın bir döneminde Messenger’a bağlanıp yakınlarımızla sohbet ettik, hikayelerimizi paylaştık, güldük, dedikodu yaptık – kısacası birbirimizden uzaktayken bile birlikte vakit geçirebilmenin tadını çıkardık. Detaylı bilgi için http://blog.microsoft.com.tr/messenger-emekliye-ayriliyor.html linkinden ulaşılabilir.

http://blog.microsoft.com.tr/messenger-emekliye-ayriliyor.html

 

 
Comments

No comments yet.