Ana Sayfa Genel Directory Syn...

Directory Sync Tool-Part 5

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

 Directory Sync Tool Yönetimi

“Synchronization Statistics” bölümünde değiştirilen, eklenen, güncellenen gibi işlemlerin gözlemlendiği arayüz görülmektedir. Bilgi alınmak istenilen alana çift tıklanıldığında detaylı bilgiye de ulaşılabilmektedir. Burada hangi kullanıcılarda hangi değişikliler yapılmış gözlemlenebilmektedir. Sync işlemi Full olarak gerçekleştirilebileceği gibi delta yani sadece değişiklikleri alabileceği şekilde de senkron edilebilir.

17

“Management Agents” bölümünde ise bağlantı sağlanan connectorler gözlemlenir. Bunların birisi “Windows Azure Active Directory”, diğeri ise “Active Directory Connector”dür. “Actions” bölümünde ise bu connectorler ile ilgili yapılabilecek ayarlar yer alır. “Actions” bölümündeki “Properties” başlığında ise detaylı ve önemli ayarlar yer alır.

18

 

“Active Directory Connector”üne ait “Propeties” bölümünden devam edildiğinde şekildeki arayüz görülmektedir. Sol bölümde ana başlıklar yer alırken, sağ bölümde o başlıklara ait ayarlar yer alır. “Properties” başlığı altında connectore ait oluşturulma, değiştirilme zamanlarına ait bilgiler yer alır.

19

“Connect to Active Directory Forest” başlığında ise Active Directory forest bilgisi, domain bilgisi ve yetkili bir hesap bilgisinin gözlemlenmektedir. Buradaki bilgi ile Active Directory’nin şema partition’ın okunması ya da domain partiton bilgisine erişilir.

20

“Configure Directory Partiton” başlığı altında ise directory partition seçilecek domainin belirlenmesi ve sıklıkla kullanılan belirli Organization Unit’lerin senkronizasyonunun sağlamnacağı ayarları yapılır. Belirli OU’ların senkronizasyonu şekilde de görüldüğü üzere forestın seçilmesinin artından “Containers” seçeneği ile devam edilecektir.

21

Belirli Organization Unit’lerin seçilmesi için bağlantı sağlamak adına öncelikle kimlik bilgisi girilmesi gerekmektedir. Bu kimlik bilgisi girilirken de forestta ait domain bilgisi seçilirken buna ait kullanıcı hesap bilgisi girilmelidir.

22

Kullanıcı bilgisinin girilmesinin ardından belirtilen foresttaki domaine ait Organiztion Unit’lerin şekildeki arayüzde geldiği gözlemlenmektedir. Burada istenilen Organization Unit’lerin seçilmesi ile devam edilecektir.

23

Organization Unit dışında yapıabilecek bir diğer konfigürasyonda senkronizasyon yapılacak nesnelerin tipinin belirlenmesi olacaktır. Burada da “Select Object Type” bçlümünde hangi tip nesnelerin senkron edileceğine dair seçim yapılacaktır.

24

Bu arayüzde de Dirsycn Tool’un yapmış olduğu senkrenizasyon işlemi sırasından nesnelerin senkron edilmesi düşünülen özelliklerinin belirlenmesi sağlanır. Kullanıcılara ait Active Directory’nin şema partition FSMO rolü ile sahip olduğu özelliklerin seçimi ile belirlenen öözelliklerin senkron edilmesi sağlanabilir.

25

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

OneDrive’da Klasör Paylaşma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Dosya Paylaşma

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Dosyaların Sürüm Geçmişi

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Klasörü ve Dosyayı İndirme

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasörü ve Dosyayı Taşıma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasör ve Dosya Silme

  OneDrive’da Klasö...