Ana Sayfa Genel Lync artık Sk...

Lync artık Skype for Business

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Office 365 hizmetlerinden Lync Online artık kullanıcılar Skype ailesine katılıyor. Kullanıcılar artık Skype for Business uygulaması ile Lync ile yapabildikleri IM, video konferans, masaüstü paylaşımları gibi Lync’in yeteneklerini Skype for Business ile kullanabilecekler. Skype for Business yeni gelen bazı özellikler de yer almaktadır. Bunların başında yer alan ve son kullanıcıya dokunan yeni görüntüsü yer almaktadır.  Skype’ın kurumsal platformlarda yer alan yüzü olarak da söylenebilir. Haliyle kullanıcılar yeni ara yüze hızlıca adapte olabileceklerdir. Skype ara yüzüne sahip olmasının yanında Lync client özelliklerini hala kullanabilmektedir.

Skype for Business , anlık iletilerde, sesli ya da görüntülü aramalarda ve toplantılarda Office uygulamalarına entegre çalışan bir sisteme sahiptir.

Şekilde de görüldüğü üzere açılış sayfasında Skype For Business ara yüzünü hissedebiliyor ancak Lync ara yüzünü de hissedebilir durumdadır.

1

 

Oturumun açılmasının ardından kullanıcıların yer aldığı, kullanıcıya ait durum ya da lokasyon bilgisinin bulunduğu yine ayarların yapıldığı çark simgesi bulunmaktadır. Kişiler içerisinde yer alan kullanıcıların üzerine gelindiği takdirde ilgili kullanıcı ile yazışma, konferans gibi özelliklerin yer aldığı pencere açılmaktadır.

2

 

Skype For Business ile kullanıcılara user friendly bir ortam sunulmuştur. Kullanıcılar ekler, emotion’lar ekleyebildikleri gibi görüntülü konuşmalar, aramalar, masaüstü paylaşımlarda yapabilmektedirler.

3

 

Şekilde de görüldüğü üzere yeni kullanıcıyı eklemek ya da anlık konuşmalara ve videolara dair ayarların yapılacağı bölümler yer almaktadır.

4

Skype For Business ile yine konferanslar gerçekleştirilirken istenirse gerekli paylaşımlarında yapılması söz konusudur. Masaüstü, program ya da powerpoint bir sunum paylaşılabileceği gibi notlar, dosyalar da paylaşılabilir. Paylaşılan bu dosyalara çeşitli yetkilendirmelerde yapılması söz konusudur.

5

Yapılan toplantılarda, o toplantıya özel ayarlarda yer almaktadır. Toplantı seçeneklerinde toplantıya giriş yapacak kişilerin lobide bekleme ayarları, Sunumu yapacak kişi yada kişilerin yetkileri, içeriklere kimlerin erişebileceğine dair ayarlar yapılmaktadır. Ayrıca istenirse toplantının sonlandırması ya da giriş bilgileri de gözlemlenebilir. Toplantıya giriş bilgileri bölümünde toplantıya katılacak link gözlemlenmektedir.

6

Artık ekler kendi ikonları ile resim dosyaları ise direkt resim şeklinde görünmektedir. Örneğin bir word dosyasının karşı tarafa iletilmesinde word simgesi gözlemlenecektir.

7

Konferanslarda gerek görsel anlamda gerekse de ayarlar kolaylaştırılmıştır. Birkaç adım ile yapılan işlemler Skype For Business ile artık daha basit adımlar ile gerçekleşmektedir.

8

 

Skype For Business yeni kullanacak kullanıcılar için aşağıdaki linkten izleyebilirler.

https://www.youtube.com/watch?v=7_c4zVJ739M&feature=youtu.be

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

Office 365 PowerShell Modülleri Tek Seferde Yüklenmesi

BT ekiplerinin iş hayatla...

Microsoft 365 Yönetici Rolleri

Microsoft 365 tüm ürünler...

Office 365 Groups Süre Sonu İlkesi

Office 365 Groups ekip ça...

Microsoft Teams ile Vardiya Yönetimi

Microsoft Teams kullanıcı...

Microsoft Team’de Planner Kullanımı

Microsoft Teams kullanıcı...

Microsoft Teams ile Çeviri Özelliği

Microsoft Teams, Microsof...

Compliance Manager

KVKK ve GDPR terimlerinin...

MyAnalytics

MyAnalytics, Office 365 h...

Microsoft 365 ile Canlı Yayın Deneyimi

Firmalar yıllık planlamal...