Office 365 DLP Kuralları – Part 2

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

DLP şirket verilerinin dışarıya sızmaması şirket kuralları çerçevesinde kullanıcıların e-posta, OneDrive hesap bilgileri, SharePoint Online site’larındaki verileri kontrol eden ve kullanıcılara gerek ipuçları ile gerekse de mailler ile bildirimler göndererek eğiten güvenlik çözümüdür.

Office 365 yöneticileri gerekli kuralları tanımlanmasının ardından kullanıcıların hayatındaki etkisi noktasında DLP İlkeleri oluşturulduktan sonra, aşağıdaki içerik kaynaklarına kaydedilir ve senkronize edilir:

  • Exchange Online Outlook Web App and Outlook 2013 ve sonrası
  • OneDrive for Business
  • SharePoint Çevrimiçi Siteleri
  • Office 2016 masaüstü programları

Kullanıcılar oluşturulan kurallar çerçevesinde e-posta, OneDrive for Business hesaplarındaki, SharePoint site’lardaki hassas verilerde çeşitli kısıtlamalar ve bildirimlerle karşılaşır.

Aşağıdaki örnekte kullanıcı oluşturulan kural gereği kredi kartı bilgisinin hassas olduğu durumda Outlook 2016 üzerinden kredi kartı bilgisi içeren e-posta ilettiğinde kural gereği ipucu bilgisi ile karşılaşır. Kullanıcı temelde bu bildirim sayesinde hassas verinin hakkında bilgi alabildiği gibi bir nevi eğitilmişte olacaktır. Bu ipucu iletileri DLP kuralları oluşturulurken değiştirilebilir.

 

DLP-21

 

Kullanıcı hassas veriyi ipucunu okuduktan sonra yine de göndermek istediğinde kural gereği kullanıcıya e-posta bildirimi düşer. E-posta ile iletilen bildirimin içerisinde şirket dışına içerisinde hassas verinin bulunduğu e-posta ile ilgili bildirim gelmiştir.

 

DLP-22

 

Kullanıcılar OneDrive ve/veya SharePoint site’larındaki hassas dosyalarda da aynı deneyimi yaşayacaktır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

Microsoft 365 Yönetici Rolleri

Microsoft 365 tüm ürünler...

Office 365 Groups Süre Sonu İlkesi

Office 365 Groups ekip ça...

Microsoft Teams ile Vardiya Yönetimi

Microsoft Teams kullanıcı...

Microsoft Team’de Planner Kullanımı

Microsoft Teams kullanıcı...

Microsoft Teams ile Çeviri Özelliği

Microsoft Teams, Microsof...

Compliance Manager

KVKK ve GDPR terimlerinin...

MyAnalytics

MyAnalytics, Office 365 h...

Microsoft 365 ile Canlı Yayın Deneyimi

Firmalar yıllık planlamal...