Ana Sayfa Genel Office 365 Gr...

Office 365 Groups’da Send As ve OWA’da Send As Yetkisinin Kullanımı

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Office 365 Groups, ekip çalışmasına yönelik hizmetlerden birisi olup, ekip üyelerinin yazışmalarını, ortak OneNote kullanımını, ortak OneDrive For Business alanlarının olduğu, ortak takvim kullanımı, Connector’ler ile farklı vendorların hizmetleri ile entegre çalışma imkanı gibi birçok özelliğe sahiptir. Temel hedef, ekipler için verimleçalışma platformlarının oluşturulmasıdır. Çıktığı günden bu yana kullanımının hızla arttığı gözlemlenmekte olup, günde güne de gerek yönetici tarafında gerekse de son kullanıcı tarafında yetenekleri artmaktadır.

Son kullanıcılar Office 365 Groups’larını Office 365 portallarından oluşturabilmektedir. Bunun için Office 365 Portal’da “Outlook” bölümüne gelinir ve bu bölümdeki “Groups” başlığında gözlemlenecektir. İlgili gruba tıklandığında o grubun özelliklerine erişim sağlanır. Şekilde de görüldüğü üzere demo olarak bir grup oluşturulmuştur.

 

Office365Groups-1

 

Office 365 Groups’ları ile ilgili birçok ayarlama grubu oluşturan kullanıcı tarafından yapılmakta olup, yönetici panelinde de ilgili grup ve ayarları yeralmakta ve yöneticiler tarafından yönetilecektir. Oluşturulan Office 365 Groups’ları Office 365 Exchange Admin Center’daki group’ların olduğu bölümde gözlemlenecektir. Şekilde de görüldüğü üzere Office 365 Group’larının birçok özelliği burada gözlemlenmektedir. “Send As” bu özelliklerden birisidir. “Send As” yetkisi sayesinde kullanıcılar Office 36 Groups’un mail adresinden mail atılabilirler. Böylelike atılan maili alan kullanıcılar gönderen mail adresini grubun mail adresini göreceklerdir. Temelde kullanıcılar grup adına mail atmış olacaklardır. Bu işlem için Exchange Admin Center’dan ilgili Office 365 Groups’a çift tıklanır ve “group delegation” bölümündeki “Send As” bölümüne yetki verilecek kullanıcı eklenmelidir. Bu işlem sonucunda eklenen kullanıcı grup mail adresinden mail atma yetkisine sahip olacaktır.

 

Office365Groups-2

 

 

Verilen “Send As” yetkisinin OWA’dan testi için yetki verilen kullanıcı ile Office 365 portaldan Outlook arayüzü açılmalıdır. Böylelikle OWA arayüzünden Send As yetkisinin kullanımı da gösterilecektir. Şekilde de görüldüğü üzere ilgili kullanıcının yeni mail penceresini açması ile maili atan kullanıcının mail adresi görğnmemekte olup, atılan her mail varsayılan da kullanıcı mail adresi üzerinden atılacaktır. Başkası adına mail atılması durumunda “From” sekmesine gelinmelidir. Bunun için OWa arayüzünden açılan mail penceresinde “…”ya tıklanır ve “Show From” seçilir.

 

Office365Groups-3

 

“Show From”un seçilmesi ile ilgili mailin kimin tarafından atılacağı gözlemlenir. Şekilde de görüldüğü üzere varsayılanda ilgili kullanıcı mail adresi gözlemlenecektir. Ancak başkası adına mail atmak için bu mail adresinin kaldırılması gerekmektedir. Bunun için ise mail adresinin üzerine gelinir, saga tıklanır ve “Remove” seçeneği ile devam edilir.

 

Office365Groups-4

 

Varsayılanda gelen bu mail adresinin kaldırılması ile artık yetki verilen Office365 Groups’un mail adresinin girilmesi gerekmektedir. DemoOffice365Groups’un mail adresinin eklenmesi ile yetki verilen kullanıcı ilgili grup adına mail atma işlemini gerçekleştirebilir. Yetkisi olmaması durumunda yetkisinin olmadığına dair hata alınacaktır.

 

Office365Groups-5

 

Şekilde de görüldüğü üzere yetki verilen kullanıcı Office365 Groups adına mail atabildi ve mail içerisinde gönderen adres bilgisi demo olarak kullanılan Office 365 Groups’un mail adresi olarak gözlemlenmektedir. Atılan bu mail ise gönderen kullanıcının “Send Items” bölümünde yer alacaktır.

 

Office365Groups-6

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

OneDrive’da Klasör Paylaşma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Dosya Paylaşma

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Dosyaların Sürüm Geçmişi

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Klasörü ve Dosyayı İndirme

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasörü ve Dosyayı Taşıma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasör ve Dosya Silme

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’a Klasör ve Dosya Yükleme

  OneDrive’a Klasör...

OneDrive’da Yeni Klasör ve Dosya Oluşturma

  OneDrive’da Yeni ...