Ana Sayfa Genel Office 365 Ve...

Office 365 Veri Sınıflandırması | Etiket Yayımlama

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Etiket Yayımlama

Etiketin oluşturulmasının ardından kullanıcıların etiketleri kullanabilmesi için yayımlanması gerekmektedir. İlgili etiketlerin yayımlanması için “Sınıflandırma” bölümünün altındaki “Etiketler” ya da “Etiket ilkeleri” başlığındaki “Etiketleri yayımla” seçeneği ile devam edilir.

 

Sınıflandırma-5

 

“Yayımlanacak etiketleri seçin” bölümünde kullanıcıların verileri etiketleyecekleri etiketler seçilir. Önceden oluşturulan etiketler bu bölümden seçilir. Eğer istenilen etiket burada yer almıyorsa yeni etiket oluşturulur. “Yayımlanacak etiketleri seçin” ile devam edildiğinde önceden oluşturulan etiketlerin seçileceği arayüz görüntülenir.

 

Sınıflandırma-6

 

“Yayımlanacak etiketleri seçin” ile devam edildiğinde etiketlerin seçileceği arayüz kullanıcıları karşılar. Bu arayüzde seçilen etiketler listelenir. Daha önce eklenen etiketler silinebilir veya oluşturulan etiket eklenir. “Ekle” seçeneği ile devam edilerek yayımlanacak etiket seçilir.

 

Sınıflandırma-7

 

“Ekle” seçeneği ile devam edildiğinde iki başlık görüntülenir: “Eklendi” ve “Etiketler”. Oluşturulan etiketler “Etiketler” başlığında yer alır ve ilgili etiket bu başlık altından seçilir. Etiketin seçilmesinin ardından “Ekle” seçeneği ile devam edilir. Kullanıcılar etiketler içerisinde aramalar da yapabilir.

 

Sınıflandırma-8

 

Yayımlanacak olan etiketin seçilmesinin ardından şekilde de görüldüğü üzere yayımlanacak etiket arayüzde görüntülenir. “İleri” seçeneği ile devam edilir.

 

Sınıflandırma-9

 

“Konumları seçin” bölümünde ise seçilen etiketin yayınlanacağı konum belirlenir. Kullanıcılar böylelikle yayınlanan etiketi burada seçilen konumlarda kullanırlar. Seçilebilecek konumlar Exchange mailleri, Office 365 Group’ları, OneDrive ve SharePoint belgeleridir. Tüm konumlardaki veriler için kullanılması için “Tüm konumlar” seçilirken, belirli konumlar için de kullanılması “Seçtiğim konumlar” bölümünde sağlanır. Kullanıcılar isterlerse “Seçili konumlar” seçeneği ile devam eder, Exchange, Office 365 Group, OneDrive ya da SharePoint’teki belirli kullanıcıları, siteleri, hesapları, grupları seçer ya da hariç tutar. Gerekli konum bilgilerinin seçilmesinin ardından “İleri” seçeneği ile devam edilir.

 

Sınıflandırma-10

 

“İlkenizi adlandırın” bölümünde ise yayımlanacak etiket için oluşturulan ilkeye isim ve açıklama girilir. “İleri” seçeneği ile devam edilir.

 

Sınıflandırma-11

 

“Ayarlarınızı gözden geçirin” arayüzünde yayımlanacak etikete dair yapılan ayarlar yer alır. Değiştirilmek istenilen ayar için ilgili ayarın yanında yer alan “Düzenle” seçeneği ile devam edilir. Yayımlanan etiketin kullanıcılar tarafından görüntülenmesi 1 gün alabilir ve etiketlerin yalnızca Outlook ve Outlook Web App’te en az 10 MB veri içeren posta kutuları için görüntüleneceği ile ilgili uyarı yer almaktadır. Gerekli ayarlar gözden geçirildikten sonra “Etiketleri yayımla” seçeneği ile ilgili etiketin yayımlanması için gerekli olan işlem tamamlanır.

 

Sınıflandırma-12

 

Son kullanıcılar yayımlanan etiketleri 1 gün geçmesinin ardından Outlook Web App’ten ilgili mailin üzerine gelinir, sağa tıklanır ve “İlke ata” seçilir. “İlke ata” tıklanması ile oluşturulan etiket görüntülenir. Outlook 2010 ve sonraki sürümlerinde de yayımlanan etiket görüntülenecek ve kullanıcılar etiketlemeler yapılır.

 

Sınıflandırma_SonKullanıcı-1

 

SharePoint ve OneDrive dokümanlarında ise kullanıcılar ilgili belgeye gelir, sağa tıklar ve “Ayrıntılar” bölümüne gelir. “Ayrıntılar bölümünde “Etiket uygulama” başlığı yer alır ve ilgili etiket görüntülenir. Böylelikle kullanıcılar manuel olarak belge ve maillerde etiketleme işlemi yaparlar.

 

Sınıflandırma_SonKullanıcı-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

Office 365’de E-mail Şifreleme Methodları

Günümüz iş hayatında tekn...

Microsoft SLA Hizmeti

Office 365'in sunduğu hiz...

Office 365 OneDrive “Move to OneDrive” Özelliği

OneDrive kullanıcılara be...

Office 365 CLI

Sharepoint ve Office 365 ...