Ana Sayfa Genel Office 365'te...

Office 365’te 3rd Party Uygulamaları Üzerinde Gelişmiş Denetim

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Office 365’I kullanıcılara iş hayatlarındaki üretkenliklerini arttırmaları için birçok servis sunmakta olup, kullanıcılar bu servislere birçok uyguama ile bağlanabilmektedir. Aynı zamanda firmalar kullanıcıların üretkenliği açısından BT müdahalesi olmadan uygulamaların Office 365’e bağlanmalarına izin vermektedir. Buradaki zorluk BT’nin uygulamaların erişim sağladıkları veriler ile ilgili kontrollerini azaltmasıdır. Uygulamalar kullanıcıların Office 365 servislerindeki verilere erişim ile ilgili yetkiler istemekte olup, kullanıcıların izin vermesi durumunda aktif kullanabilmektedir. Haliyle BT ekiplerinin buradaki kontrol mekanizmaları da azalmaktadır. Artık Office 365 Advanced Security Management özelliği ile App Permission yani uygulama yetkilerini BT ekipleri sağlaabilmektedir.

Örnek senaryo ile ilerlenmek istenildiğinde kullanıcılar aşağıdaki gibi örnek uygulamalardan birini Office 365 ile bağlanmaya çalıştığında aşağıdaki resimde görüldüğü gibi izinleri onaylamaları istenir.

 

App_security_1

 

Ancak çoğu zaman kullanıcılar buradaki izinleri okumaz ve bir uygulamanın firma opolitikalarına uygun olup olmadığını fark etmezler. App Permissions bu noktada ağlarındaki hangi uygulamaların Office 365 verilerine erişebildiğini, sahip oldukları izinleri ve hangi kullanıcıların bu uygulamaları Office 365 hesaplarına erişmesine izin verdiği konusunda BT’ye bilgi sağlar.

 

App_security_2

 

App_security_3

 

Bu bilgilere dayanarak, BT yöneticileri, uygulamayı onaylamayı veya Office 365’e olan erişimini iptal etmeyi seçebilir. Uygulamaya izinleri iptal etmeyi seçerse, Office 365 tenant’ındaki herhangi bir kullanıcıya ait bilgilere artık erişemezler. App Permissions ayrıca, BT yöneticilerinin, yasaklanacak uygulamayı yükleyen kullanıcıları bilgilendirmesini kolaylaştırır.

 

App_security_4

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

OneDrive’da Klasör Paylaşma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Dosya Paylaşma

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Dosyaların Sürüm Geçmişi

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Klasörü ve Dosyayı İndirme

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasörü ve Dosyayı Taşıma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasör ve Dosya Silme

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’a Klasör ve Dosya Yükleme

  OneDrive’a Klasör...

OneDrive’da Yeni Klasör ve Dosya Oluşturma

  OneDrive’da Yeni ...