Ana Sayfa Genel Office 365 Gr...

Office 365 Groups Belge Yönetiminde Yeni Gelen Özellikler

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Günümüz iş hayatında bilgi akışının takım çalışmasından geçtiği ve iş birliği ile çalışmanın verimliliği arttırdığı yapılan analizlerde görülmektedir. Haliyle teknolojilerde firmaların bu çalışma alt yapılarına göre gelişmektedir. Bu noktada Microsoft gerek Office 365 ile gerekse de Office 365 içerisinde yer alan teknolojileri güncelleyerek IT alt yapısında bu ve buna benzer ihtiyaçları karşılamaktadır. Office 365 Groups özelliği de Office 365 tarafından sunulan ve kullanıcıların gruplar oluşturmasına, tanımlanan gruba üyelerin eklenmesine, üyelerin beraber yazışabilmesine, dökümanlarını paylaşabilmesine, ortak takvimleri ve ajandaları olan, aynı zamanda connector’ler ile de diğer partner’lardan bildirimler almaya yarayan teknolojidir. Temelde takım çalışmasına dayanan bu özellik çıktığı güncen bu yana Office 365 kullanıcıları tarafından interaktif olarak kullanılmaktadır. Birçok kullanıcı tarafından kullanılan bu özellik Microsoft tarafından yeni özellikler ve güncelleştirmeler ile geliştirilmektedir. Yakın zamanda Microsoft’un Office 365 Groups ile ilgili anons ettiği dış bağlantıların da gruba üye edilip mail yolu ile işbirliği yeteneklerini deneyimleme özelliği ve Outlook Groups iPad uygulamasıdır. Bu makalede bu özelliklerin yanında yeni gelen birkaç özelliklerden bahsedilecek olup, kullanıcıların web platformundaki Outlook uygulamasındaki dosya deneyimlerinin arttıracak yenilikler anlatılacaktır.

Bilindiği üzere Office 365 Groups özelliğinin biri de grup üyelerinin beraber yazışabildiği alan sunmakta olup, insanların sık sık düzenledikleri ve takımları ile paylaştıkları belgelerini artık Outlook Web üzerinden kolay yol ile belgeleri düzenleyip mail ile de paylaşabileceklerdir. Haliyle kullanıcılara web üzerindeki Outlook üzerinden yeni dosya deneyimi sunulmaktadır.

Yeni gelen özelliklerde bazıları aşağıdaki gibidir:

Tüm Grup Belgelerine Erişim: Yeni dosya görünümü ile grup ile paylaşılan belgelere, mail eklerinde paylaşılan dokümanlara, SharepPoint dokümanlarına ve OneDrive ya da SharePoint’te paylaşılan dokümanlara erişimi tek arayüzden sağlayabilmektedir.

Aşağıda da görüldüğü üzere yeni dosya görünümüne Outlook Web üzerinden erişim sağlanacaktır. Yeni görünüm sayesinde yeni Office dokümanları(Word, Excel ve PowerPoint gibi) oluşturulabilir, değişiklik yapabilir, indirebilirler. Aynı zamanda kimin doküman üzerinde güncelleştirme yaptığı takip edilebilir durumdadır.

 

 

Office365Groups_1

 

 

 

Ortak Yazarlar ve İletişimde Hızlıca Güncelleştirme: Artık belgeler üzerinde değişiklik ve aynı anda maile cevap verme özelliği Office 365 Groups’da yer almaktadır. Belgeleri güncelleştirip sonrasında konuşmalara eklemek yerine direk belgeler üzerinde güncelleştirme yapılıp aynı zamanda da direk maile cevap verme özelliği yer almaktadır.

Şekilde de görüldüğü üzere eki olan maillerin ekindeki belgeler direkt düzenlenebilmekte olup, aynı zamanda grup içerisindeki üyelere direkt yanıtlanarak geri dönülebilir. Aynı zamanda bu belgeler Sharepoint’te saklanabilir ve otomatik SharePoint document library’de “Email attachments” adında klasör oluşacaktır. Böylelikle doküman üzerindeki değişiklikler de takip edilebilecektir.

 

Offiice365Groups_2

 

 

Office365Groups_3

 

Office365Groups_4

 

Office35Groups_5

 

Office365Groups_6

 

 

Yukarda bahsedilen özellikler bu hafta itibari ile firmalarda First Release olarak sunulacak olup, kullanıcılardan geri bildirimler beklenmektedir.

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

OneDrive’da Klasör Paylaşma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Dosya Paylaşma

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Dosyaların Sürüm Geçmişi

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Klasörü ve Dosyayı İndirme

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasörü ve Dosyayı Taşıma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasör ve Dosya Silme

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’a Klasör ve Dosya Yükleme

  OneDrive’a Klasör...

OneDrive’da Yeni Klasör ve Dosya Oluşturma

  OneDrive’da Yeni ...