Ana Sayfa Genel OneDrive For ...

OneDrive For Business Depolama Alanın Boyutunu Değiştirme

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

OneDrive For Business kullanıcılara varsayılanda 1 TB depolama alan verebilirken bu alan duruma göre arttırılabilirken bazı kısıtlamalarında yapılması mümkündür. OneDrive For Business alt yapısı temelde SharePoint Online teknolojisi üzerine kurulmuş bir hizmet olmak ile beraber bu servise ait ayarların yapılması yine SharePoint Online tarafında yapılmaktadır. Dashboard alanının dışında SharePoint Online Powershell komutları da kullanılabilmektedir. OneDrive For Business ile ilgili IT yöneticileri depolama alanına ait bazı değişiklikler yapmak isteyebilirler. Depolama yönetimi ile ilgili ayarlar varsayılanda otomatik olarak ayarlanmış olup, bu ayar ile ilgili değişiklik yapmak için öncelikle SharePoint Online üzerinde depolama ayarının yönetilmesinin manuel olarak ayarlanması gerekmektedir. Bunun için şekilde de görüldüğü üzere SharePoint Admin Center’daki “Settings” bölümünden “Site Collection Storage Management” bölümünün Manuel olarak ayarlanması gerekmektedir. Bu ayarın yapılmaması durumunda depolama alanı kotası ile ilgili değişiklik yapılmasına izin verilmeyecektir.

 

21

 

Manuel ayarlama ayarının yapılması ile artık kullanıcılar SharePoint Online’daki depolama ayarlarını yönetebilmektedirler. Şekildeki arayüzde SharePoint Online’a ait site’ların depolama ayarları ile ilgili değişiklik yapılabileceği alan gösterilmiştir.

22

 

OneDrive For Business ile ilgili depolama ayarlarının yönetimini SharePoint’e ait komutların çalıştırılması ile ayarlanabilir. Bunun için TechNet galeriden yayınlanan Powershell scripti kullanılabilir. Scriptin ilgili linkten indirilmesinin ardındanscritin içerisindeki komutların kullanıcıların alt yapılarına göre değişiklik yapması gerekecektir. Scripteki <O365User> yerine yönetişinin tenanttaki adı yazılmalıdır. <O365Domain> yerine tenantta yer alan ve kullanıcılar tarafından belirlenen tenant ismi yazılmalıdır. Örneğin admin@peakup.onmicrosoft.com hesabında yer alan bilgilere göre scriptte yer alan <O365User> yerine admin, <O365Domain> peakup yazılmalı ve script gerekli değişiklik yapılmasının ardından çalıştırılmalıdır. Ayrıca scriptte 512000 yazan kota bulunmaktadır. Böylelikle OneDrive For Business kotasının 500GB olarak ayarlanacak olmasıdır.  Bu komutun çalıştırılmasından önce SharePoint Online Management Shell indirilmesi gerekmektedir. Gerekli ayarların ve indirilme işlemlerinin tamamlanmasının ardından script şekildeki gibi çalıştırılmıştır ve OneDrive For Business boyutu 500GB olarak ayarlanmıştır.

 

23

 

Gerekli scriptin çalıştırılmasının ardından Office 365 portalından depolama alanının kontrol edilebilir. Bunun için Site Settings kısmından Storage Metric bölümünden gözlemlenmektedir. Böylelikle depolama alanı ile özelleştirmeler yapılması söz konusudur.

 

24

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

Office 365 PowerShell Modülleri Tek Seferde Yüklenmesi

BT ekiplerinin iş hayatla...

Microsoft 365 Yönetici Rolleri

Microsoft 365 tüm ürünler...

Office 365 Groups Süre Sonu İlkesi

Office 365 Groups ekip ça...

Microsoft Teams ile Vardiya Yönetimi

Microsoft Teams kullanıcı...

Microsoft Team’de Planner Kullanımı

Microsoft Teams kullanıcı...

Microsoft Teams ile Çeviri Özelliği

Microsoft Teams, Microsof...

Compliance Manager

KVKK ve GDPR terimlerinin...

MyAnalytics

MyAnalytics, Office 365 h...

Microsoft 365 ile Canlı Yayın Deneyimi

Firmalar yıllık planlamal...