Ana Sayfa Genel SharePoint On...

SharePoint Online’dan Otomatik Olarak Dosya/Klasör İndirme/Yükleme Scripti

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Bilindiği üzere SharePoint Online Office 365 hizmetlerinden biridir. Temelde belgelerin depolandığı, iş akışlarının yazıldığı intranet olarak kullanılan servislerden biridir. Firmaların ençok kullandığı özelliklerden biri de on-premise ortamlarındaki dosya sunucularındaki belgeleri SharePoint Online ortamına taşıyarak kullanıcıların SharePoint Online üzerinden belgelere erişimini sağlamaktadır. Haliyle kullanıcılar yetkili oldukları klasörlere kimi zaman dosyalaryüklemekte kimi zamanda kendi cihazlarına bu dosyaları indirme gereksinimi duymaktadır. Aynı şekilde SharePoint Online ortamına belgelerin taşınması ya da indirilmesi de IT çalışanları için belge yönetiminde önemlidir. Gerek son kullanıcının ihtiyacı gerekse de IT çalışanları için SharePoint Online ortamına belgelerin/klasörlerin yüklenmesi ya da indirilmesi için yöntemler mevcuttur. Bunlardan birisi de Powershell komutlarıdır. Technet Gallery’de de bunun için yazılmış olan script yer almaktadır. SharePoint Online’a dosyaların otomatik yüklenmesi ya da indirilmesi için ilgili linkteki script indirilmelidir.

Technet Gallery’deki SharePoint Online’dan otomatik olarak dosyaların/klasörlerin indirilmesi ya da SharePoint Online’a dosyaların/klasörlerin yüklenmesi için kullanılabilecek script ile ilgili bazı detaylar aşağıdaki gibidir:

Giriş: Bu script ile dosyalar ya da klasörler SharePoint Online’a yüklenebilir ya da SharePoint Online’dan indirilibilir.

Gereksinim: Script’in çalışması için SharePoint Server 2013 Client Component SDK gerekmektedir. Microsoft Download Center’dan indirilerek kurulmalıdır.

Script: Script gelişmiş fonksiyonlar içermektedir.

  • Add-SPOFile
  • Add-SPOFolder
  • Get-SPOFile
  • Get-SPOFolder

Script ile ilgili fonksiyonların kullanılması için module’ün Import edilmesi gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki adımlar uygulanmaktadır.

  • Windows PowerShell açılır.
  • İndirilen script içerisindeki SPOUploadDownload Windows PowerShell Script Module klasörü Import edilir.

Import-Module <ModulePath>\SPOUploadDownload

Powershell_1

 

Örnek 1:

“IT.doc” belgesinin https://tenant.sharepoint.com/sites/IT site’ındaki “Document” library’sindeki ITDoc klasörüne yüklenmesi için aşağıdaki komut kullanılmalıdır.


Add-SPOFile -UploadFilePath “C:\documents\IT.docx ” -userName user@tenant.onmicrosoft.com -siteURL “https://tenant.sharepoint.com/sites/IT” -ListName Document -FolderPath ITDoc

 

Örnek 2:

“IT_folder” klasörünün https://tenant.sharepoint.com/sites/IT site’ındaki “Document” library’sindeki ITDoc klasörüne yüklenmesi için aşağıdaki komut kullanılmalıdır.

Add-SPOFolder -UploadfolderPath “C:\documents\IT_folder” -userName user@tenant.onmicrosoft.com -siteURL “https://tenant.sharepoint.com/sites/IT” -ListName Document -FolderPath ITDoc

 

Örnek 3:

“IT.docx” belgesinin https://tenant.sharepoint.com/sites/IT site’ındaki “Document” library’sindeki ITDoc klasöründen “C:\documents” dizinine indirilmesi için aşağıdaki komut kullanılmalıdır.

Get-SPOFile  -downloadPath “C:\documents” -userName user@tenant.onmicrosoft.com -siteURL “https://tenant.sharepoint.com/sites/IT” -ListName Document –FolderName ITDoc  -FileName IT.docx

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

Office 365 İleti Şifrelemeyi Markalaştırma

Office 365 İleti Şifrelem...

Office 365 İleti Şifrelemesi

Office 365 İleti Şifrelem...

Office 365’de E-mail Şifreleme Methodları

Günümüz iş hayatında tekn...

Microsoft SLA Hizmeti

Office 365'in sunduğu hiz...

Office 365 OneDrive “Move to OneDrive” Özelliği

OneDrive kullanıcılara be...