Ana Sayfa Genel Skype for Bus...

Skype for Business Online Anlık Mesajlaşma (IM) Geçmişini Kapatma

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Skype for Business IM özelliği sayesinde kullanıcılar anlık mesajlaşmalar ile gerçek zamanlı iletişimi sağlamaktadır. Telefon ya da mail ile iletişiminden daha hızlı erişim sağlamanın yanı sıra kolay kullanımı sayesinde kullanıcıların hayatlarında yer almaktadır. Aynı zamanda yazışmalar da Outlook’daki konuşma geçmişinin içerisinde yer almaktadır.. Daha önce yapılan konuşmalara da bu sayede kullanıcılar erişim sağlamaktadır. İstenilmesi durumda konuşma geçmişi kullanıcı bazında ya da firma genelinde kapatılabilmektedir. Bunun için Powershell komutları kullanılmalıdır.

Anlık mesajlaşmadaki konuşma geçmişinin kapatılması için öncelikle Skype for Business Online’a bağlanılmalıdır. Bunun için Windows Powershell yönetici hakları ile açılır ve Skype for Business Online Module’e bağlanılır. Powershell ile bağlanabilmek ve komutların çalışabilmesi Skype for Business Module indirilmelidir. Bunun için ilgili linke tıklanmalıdır. Akabinde aşağıdaki komut ile module import edilir.

 

Import-Module .\SkypeOnlineConnector

skype1

 

Gerekli modulün yüklenmesinin ardından yetkili hesap bilgisi ile oturuma bağlanılır ve session açılır. Bunun için aşağıdaki komutlar çalıştırılmalıdır.

 

$credential = Get-Credential

skype2

 

$Session = New-CsOnlineSession -Credential $credential

skype3

 

Import-PSSession $Session -AllowClobber

skype4

 

Gerekli bağlantının sağlanması ile beraber kullanıcı bazında IM konuşma geçmişini kapatabilmek için aşağıdaki komut çalıştırılmalıdır.

Grant-CsClientPolicy -PolicyName Tag:ClientPolicyNoIMURL -Identity user@domain.com

skype5

 

Tenant bazında aynı ayarı yapmak için ise tenant GuID’ye ihtiyaç vardır. Aşağıdaki komut ile ise tenant bazında IM konuşma geçmişi kapatılacaktır.

Grant-CsClientPolicy -policyname tag:ClientPolicyNoIMURL -Tenant “TenantGUID”

Gerekli powershell komutlarının çalıştırılmasının ardından bir süre beklenilmelidir. Kullanıcı bazında ortalam 30 dakika olmak ile beraber tenant bazında yapılan ayarlarda 4-6 saat arasında etki ettiği gözlemlenmiştir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

Microsoft 365 Usage Analytics – Part II

Microsoft 365 Usage Analy...

Microsoft 365 Usage Analytics – Part I

Microsoft 365 sunduğu hiz...

Office 365 PowerShell Modülleri Tek Seferde Yüklenmesi

BT ekiplerinin iş hayatla...

Microsoft 365 Yönetici Rolleri

Microsoft 365 tüm ürünler...

Office 365 Groups Süre Sonu İlkesi

Office 365 Groups ekip ça...

Microsoft Teams ile Vardiya Yönetimi

Microsoft Teams kullanıcı...

Microsoft Team’de Planner Kullanımı

Microsoft Teams kullanıcı...

Microsoft Teams ile Çeviri Özelliği

Microsoft Teams, Microsof...

Compliance Manager

KVKK ve GDPR terimlerinin...

MyAnalytics

MyAnalytics, Office 365 h...