Ana Sayfa Genel Windows Serve...

Windows Server 2008 R2’de Forest Functional Level ve Domain Functional Level Düşürmek

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Domain Controller kurulumlarında belirlenen “Forest Functional Level” ve “Domain Functional Level” kavramları istenilmesi durumunda kullanılacak komutlar ile de düşürülebilinmektedir.

Bu makalede de adım adım “Forest Functional Level” ve “Domain Functional Level” seviyelerinin düşürülmesi anlatılacaktır.

Aşağıdaki şekilde de görüldüğü üzere hali hazırda  “Forest Functional Level” seviyesi Windows Server 2008 R2 olan domain controller’ın “Forest Functional Level” ve “Domain Functional Level” ayarlarının Windows Server 2008’e düşürülmesi anlatılmıştır. Öncelikle örnekte bulunan domain controller olan makinenin forest ve domain functional level’larının incelenmesi gerçekleştirilmiştir.

Şekilde de görüldüğü üzere  domain controller olan makinenin Active Directory Module for Windows Powershell arayüzü açılarak “set-adforestmode” komutu ile “Forest Functional Level” ile ilgili ayarların yapılması sağlanır. “Identity” parametresi olarak değiştirilecek olan domain’in adı yazılır. “ForestMode” bölümüne ise istenilen Forest Functonal Level değeri girilir. Bu örnek üzerinde Windows Server 2008 yazılarak Forest Functional Level Windows Server 2008 R2’den, Windows Server 2008’ye düşülmesi sağlanmıştır.

Şekildeki arayüzde ise “set-addomainmode” komutu çalıştırılarak varolan Domain Functional Level üzerinde ayarların yapılması sağlanır. Burada da “Identity” kısmında değişiklik yapılacak domain adı yazılır. “DomainMode” bölümünde ise düşürülmesi gereken domain seviyesi belirlenir. Örnek üzerinde bu değer Windows Server 2008 belirlenerek, Windows Server 2008 R2 domain functional level seviyesinden düşürülme işlemi gerçekleştirilmiştir.

Gerekli komutların çalışırılmasının ardından “Forest Functional Level” ve “Domain Functional Level” seviyelerinin değiştirilme işlemi gerçekleştirilmiştir. Şekilde de görüldüğü gibi bu işlemler başarı ile gerçekleştirilmiştir.

 

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

Office 365’de E-mail Şifreleme Methodları

Günümüz iş hayatında tekn...

Microsoft SLA Hizmeti

Office 365'in sunduğu hiz...

Office 365 OneDrive “Move to OneDrive” Özelliği

OneDrive kullanıcılara be...

Office 365 CLI

Sharepoint ve Office 365 ...