1090 Gün Deneme Süresi ile Windows Server 2012

Microsoft’un Windows Server tarafında çıkan son işletim sistemi Windows Server 2012 ile IT dünyasına birçok yenilik gelmiştir. Bunların başında sanallaştırma platformu olan Hyper-V 3.0 ile gelen birçok özellik, IIS 8.0 ile gelen yenilikler, depolama alanında gelen yenilikler,network yenilikleri ya da Active Directory yenilikleri ve bunun gibi bilişim dünyasını değiştirecek birçok yenilik sıralanabilir.

Windows Server işletim sistemlerinden olan Windows Server 2012 aşağıda belirtilen linkten indirilebilir;

http://technet.microsoft.com/tr-TR/evalcenter/hh670538.aspx

Windows Server 2012 sürümlerinin tüm özellikleri ve rolleri ile yasal olarak 180 gün kullanılması mümkündür. Ancak bu süreyi de işletim sisteminin kullanıcılara vermiş olduğu slmgr.vbs script ile yasal olarak uzatılması mümkündür. Bu script aslında Windows işletim içerisinde yer alan, belirli periyotlar ile sistemi sıfırlamak olarak düşünülebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta deneme sürümlerinin IT dünyasında yer alan bilgi işlerimine yeni gelen bir teknolojiyi denem imkanı sunmak olduğu unutulmamamlı ve herhangi bir ticari amaç ile kullanılmaması gerektiğidir.

Windows işletim sisteminin lisansı ile detaylı bilgi alınabilineceği, ürün anahtarının kaldırılabileceği, ürün anahtarını girilebileceği, uzak lokasyonda bununan bir makinenin de uzaktan lisans ayarlarının girilebilineceği, ürün aktivasyonunun gerçekleştitrilebileceği slmgr.vbs (Software Licencing Management Tool) bulunmaktadır.

Windows Server 2012 denem kopyası olarak 10 günlük bir kullanım süresine sahiptir. Bu süre içerisinde aktivasyon işleminin gerçekleştirimesi beklenilir.

“slmgr -dli” komutu ile deneme sürümü olan Windows Server 2012 işletim sisteminin lisans bilgileri görüntülenir. Arayüzde görülen “Time remaining” ile işletim sisteminin kalan lisans süresi gözlemlenir.

180 günlük deneme süresince kullanılması planlanan işletim sistemine aktivasyon işlemi sırasında kendi içerisinde bir ürün anahtarı bulunmasından dolayı herhangi bir ürün anahtarı girilmesine gerek yoktur. Şekilde de görüldüğü üzere “Current product key” seçeneğinin altında zaten bir ürün anahtarının olduğu gözlemlenir. İnternetin olması durumunda “Activate” seçeneğinin işaretlenmesi ile aktivasyon gerçekleştirilerek 180 günlük deneme süresi başlatılır.

Ancak internetin olmaması durumunda “slmgr -ato” komutu kullanarak ya da “Activate by phone” seçenekleri ile de aktivasyon işleminin tamamlanması ve 180 günlük kullanım süresi başlatılmış olunur.

Aktivayon işleminin tamamlanmasının ardından lisans süresinin değişmiş olduğu ve 180 günlük kullanım süresinin başlatıldığı slmgr -dli komutu ile gözlemlenebilir.

Aktivasyon için ayrılan ve de deneme süresinin bitmesi durumunda bu sürenin uzatılması da mümkündür.İşletim sisteminin kullanıcılara sunduğu bu süreyi sıfırlama özelliği ile bu süre genişletilmelidir. Bunun için yine slmgr.vbs scripti çalıştırılmalıdır.Bu script ile işletim sisteminin kullanıcılara sunduğu 5 kere resetleme hakkı kullanılabilir. Sıfırlama sayısını öğrenmek için slmgr -dlv komutu kullanılır. Bu arayüzde yer alan “Remaining Windows rearm count” başlığının yanında yer alan sayı kadar bu süreyi reset atma hakkı olduğu gözlemlenir.

Sistemde bulunan bu sayaç sayısı kadar sistemin lisans durumunu resetlemek slmgr script’ine ait rearm parametresi sayesinde gerçekleştirilir. Windows Server 2012 ile bu sayaç IT dünyasına artık 5 kere lisans durumu değiştirme ve her deneme periyodununda 180 gün olduğu bir işletim sistemi sunmaktadır. Lisans durumunu resetlemek için slmgr rearm komutu kullanılmaktadır.

Sonuç olarak yukarıdaki parametreleri kullanarak ve Windows Server 2012 işletim sisteminin kullanıcılara sunduğu imkanlar doğrultusunda ilk başta 10 gün aktivasyon süresi ve 180 gün deneme süresi haricinde 5 kere resetleme işlemi gerçekleştirerek 180*5 ile toplamda 1090 gün boyunca Windows Server 2012 işletim sistemini full sürüm özellikleri ile kullanılabilir haldedir.

10(Aktivasyon süresi)+180 (deneme süresi)+180*5=1090 gün

 

 

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin