Azure Active Directory Şirket Markası ile Oturum Açma Deneyimi

Azure Active Directory Şirket Markası ile Oturum Açma Deneyimi

 

Azure Active Directory bulut tabanlı kimlik ve erişim yöntemini sağlar. Microsoft 365, Azure gibi Microsoft hizmetleri dışında da desteklediği SaaS uygulamalara erişimde y ada şirket içerisindeki intranet uygulamalarda ve firma içerisinde geliştirilen iç kaynaklara erişimler de kullanılır. Temelde firmaların kullandıkları tüm uygulamalara merkezi kimlik yönetimi ve erişimi sunar. Desteklediği diğer teknolojilerle de güvenilir ve yönetilebilir platformdur.

Microsoft 365 hizmetlerindeki kimlik yönetimi ve erişiminin temelinde de Azure Active Directory yer alır. Haliyle Microsoft 365 yönetim panellerinde Azure Active Directory ile ilgili yönetim paneli yer alır. Microsoft Entra’nın da bir parçası olan Azure Active Directory’de BT çalışanları kurumsal kimliği yansıtmak adına oturum açma deneyimini şirket markasına özel ayarlayabilir. Şirket markalama özelliği ile kullanıcıların oturum açma deneyiminde arka plan, görsel şablon, üst bilgi, alt bilgi, oturum açma formundaki ayarlar gibi birçok ayar özelleştirilir. Böylelikle kullanıcılar Microsoft 365 gibi temelinde Azure Active Directory teknolojisi ile çalışan teknolojilerde oturum açarken şirket markasına uygun platformdan giriş sağlar. Kullanıcılar oturum açtıktan sonra özel markalama arayüzü görüntülenir.  Tüm markalama ayarları isteğe bağlı olup, ayarlarda değişiklik yapılmazsa Microsoft’un sunduğu varsayılan ayarlar kullanılır. Aynı zamanda ayarların kendine özel gereksinimleri söz konusudur. Bu gereksinimlere göre ayarlar yapılmalıdır. Özel şirket markalama  için Azure Active Directory Premium 1, Premium 2 veya Office 365 (Office 365 uygulamaları için) lisanslarından biri gereklidir.

Azure Active Directory özelliği olan özelleştirilmiş şirket markalama için Microsoft 365 Admin Center içerisindeki yönetim merkezlerinden Azure Active Directory’e tıklanır. Azure Active Directory arayüzündeki “Şirket Markası” bölümünden ilgili ayarlar yapılır. Bu arayüzde “Varsayılan oturum açma deneyimi”ndeki “Özelleştir” seçeneği ile oturum açma sayfasına ait özelleştirme ayarları yapılır.

 

 

“Temel bilgiler” arayüzünde  arka plana ait site simgesi, arka plan resmi, sayfa arka plan rengi ayarlanır. Ayarlar, ilgili ayarın gereksinimine göre yapılmalıdır.

 

 

“Düzen” bölümünde görsel şablon, üst bilgi gösterip gösterilmeyeceği, alt bilgi bilgisinin gösterip gösterilmeyeceği ile ilgili ayarlar yapılır. Aynı zaman da CSS ile üst bilgi, alt bilgi ve stil oluşturma gibi temel web sayfalarındaki öğeler özel olarak yapılandırılabilir.

 

 

“Üst bilgi” arayüzünde oturum açma sayfasındaki üst bilgiye ait logo ayarı belirlenen özelliklere göre eklenir.

 

 

“Alt bilgi” bölümünde ise gizlilik ve tanımalam bilgileri ve kullanım koşulları ile ilgili ayarlar yapılandırılır.

 

 

“Oturum Açma Formu” bölümünde oturum açarken formun içindeki başlık logosu, kare logo (açık ve kotu tema), kullanıcı adı ipucu metni, oturum açma sayfası metni, self servis parola sıfırlama deneyimi ile ilgili ayarlar yapılır. Kare logo Windows 10 Enterprise cihazlar için kurulum işlemi sırasında görüntülenecek PNG veya JPG görüntüdür.

 

 

“Gözden geçir” bölümünde şirket markalama ile ilgili yapılan ayarların özeti yer alır. İlgili ayarlar gözden geçirildikten sonra “Oluştur” ile ilgili ayar yapılır. Şirket Markalama arayüzünde tarayıcı diline göre oturum açma deneyimi ile ilgili ayarlarda yapılabilir. Böylelikle tarayıcı diline göre ayarlar özelleştirilebilir. Yeni bir dil eklemek için öncelikle varsayılan özel markalama deneyimi oluşturulmalıdır.

 

 

Kullanıcılar oturum açarken yapılan ayarlarla kurumsal kimliğe uygun deneyim yaşar.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin