Lync Online için Lync Transport Reliability IP Probe Tool (TRIPP)

123

Lync Online bir bilgisayarların Lync Online Data Center ile arasındaki iletişimi, portların uygunluk durumunu ve data center’daki yönlendirmeleri, Voice over IP (VOIP) simulasyonları ve network hızlarının testini yapan Java tabanlı bir yazılımdır. Lync Online’daki konferanslar, peer-to-peer aramalarda, vidoe görüntü kalitelerinde ya da görüşmeler sırasında yaşanan gecikmelerin kaynağını bulmakta kullanılan bir araçtır. Lync Transport Realibility IP Probe Tool aşağıdaki testleri gerçekleştirbilir:

Speed: Download ve upload hızlarının testleri, networkteki data miktarları, TCP 443 portunun download ve upload sırasında kullanımının testleri ile ilgili ölçümlemeler yapar.

Route: Route kalitesini, paket kayıplarını, gecikme süreleri, route yollarını ve ISP peering noktalarını ve Internet Control Message Protokolünün kullanımı ile ilgili ölçümlemeler yapar.

VoIP: VoIP kalitesini ve VoIP sırasında kaybolan UDP paketlerini ve audio streams için kullanılan 50021 ve 50022 UDP portlarının testlerini yapar.

Firewall: Microsoft Lync Online için kullanılan portların bloklanıp bloklanmadığını, Client Signaling plus AppShare için kullanılan TCP 443 portunun outbound bağlantısı için açık olup olmadığını, Federation Signaling için TCP 5061 portunu, Media Access için 3478 UDP portunu ve Audio/Video için UDP 50000-59999 portlarının testlerini yapar.

Yapılan testte doğru ölçümlemeler almak için bulunulan lokasyona yakın aşağıdaki bölgelerdeki toollar kullanılmalıdır:

· San Antonio, Texas, USA: http://trippsn2.online.lync.com/

· Blue Ridge, Virginia, USA: http://trippbl2.online.lync.com/

· Amsterdam, Netherlands, Europe: http://trippams.online.lync.com/

· Dublin, Ireland, Europe: http://trippdb3.online.lync.com/

· Hong Kong SAR, China, East Asia: http://tripphkn.online.lync.com/

· Singapore, Singapore, East Asia: http://trippsg1.online.lync.com/

Lync Transport Realibility IP Probe Tool Çıktısı

Yapılan testler sonucunda TRIPP ile aşağıdaki başlıklara ait grafikler ve istatistikler çıkacaktır:

Media Access Testi: Lync Online Media sunucuya UDP 3478 portundan bağlanılabilindiğinin testini yapar. Test hata verirse , gelen giden bağlantıdaki UDP 3478 portunun firewall’da kapalı olmasından kaynaklanır. İlgili portun kapalı olması durumunda audio/video aramaları, masaüstü paylaşımları ve diğer paylaşım özellikleri çalışmayacaktır.

Audio Video Testi: TRIPP tüm portları kontrol etmez. Bu tool ile Lync Online için kullanılan 50000-59999 UDP portlarının testleri yapılır. Firewall tarafından ilgili portların kapatılması sonucu yapılan bu test hata verecektir.

Voice over IP: Bu testte Lync Online sırasında paketlerinin networkteki iletilme ve cevap verme sürelerine ilişkin veriler yer alır ve bunun tutarlılık süresini test eder. Paket kayıplarını, kaybolan paket miktarları audio,video ve paylaşımların kaliteliliği ile ilgili bilgiler yer alır.

Download ve upload testleri: Bağlantı hızının 1Mbps az olup olmadığına dair testler yapılır. Buradaki network değeri Lync Online ile yapılan audio/video gibi işlemlerinde kalitesini etkileyen bir değerdir.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin