Microsoft Forms “Bölüm” Özelliği

Microsoft Forms “Bölüm” Özelliği

 

Microsoft Forms, kullanıcıların form ve anketler hazırlayabildiği, kullanıcılarla paylaşıldığı ve sonuçların raporlandığı Microsoft 365 uygulamasıdır. Böylelikle günlük iş hayatında kullanıcılar geri bildirim formlarında, eğitimlere ait testleri vb. ihtiyaçlarda Microsoft Forms uygulamasını kullanılır. Kullanımı kolay ve hızlıdır. Kullanıcılar seçenekli, metin, değerlendirme, derecelendirme gibi birçok farklı sorular tipini kullanabilir. Kullanıcılar kimi zaman birçok soru ya da girdi alabilecekleri başlıkları tek formda oluştururlar. Uzun anket ve formların birden fazla bölümlere ayrılması kullanım açısından daha kolay olacaktır. Böylelikle her bölümde yer alan sorular farklı sayfalarda yer alır. İstenirse aynı tipteki sorular aynı bölümde tutulabilir. Kullanıcılarda yanıtlarken farklı bölümler ile farklı sayfalarda soruları görüntüler ve yanıtlar. Formu oluşturan kullanıcılar açısından soruların düzenlenmesi kolaylaşır.

Soruları bölümler içerisinde oluşturmak için Microsoft Forms içerisindeki ilgili forma giriş yapılır ve “Yeni ekle” bölümünden “Bölüm” seçilir.

 

 

Bölümlere isim ve açıklama bilgileri girilir. Böylelikle bölüm ile ilgili kullanıcılara genel bilgiler sunulur. “Yeni ekle” seçeneği ile eklenecek soru tipi belirlenir.

 

 

Ekle kısmında kullanıcılar “Seçenek”, “Metin”, “Değerlendirme”, “Tarih”, “Derecelendirme”, “Likert”, “Karşıya dosya yükleme”, “Net Promoter Score”, “Bölüm” seçenekler yer alır. Kullanıcılar bölümün altında ilgili soruları ekler.

 

 

Şekilde de görüldüğü üzere ilgili bölüm ve altında sorular ya da kullanıcıdan istenilen girdi ya da soru tipleri tanımlanmıştır.

 

 

Şekilde ikinci bölüm ve bölümün altında ilgili sorular veya girdiler oluşturulabilir. Böylelikle kullanıcılar farklı sayfalarda farklı bölümleri ve bölümlerin altındaki soruları görüntüler. Gerekli ayarlamaların yapılmasının ardından “Önizleme” ile oluşturulan formun kontrol edilebilir.

 

 

“Önizleme” arayüzünde bölümlere ayrılmış formun bilgisayardaki görünümü görüntülenir. Şekilde de görüldüğü üzere örnekte oluşturulan ilk bölüm ve bölümün altındaki sorular ilk sayfada görüntülenir. İkinci bölüme geçmek için “İleri” seçeneğine tıklanır.

 

 

“İleri” ve “Geri” seçenekleri ile bölümler arasında geçiş yapılır. Şekilde de görüldüğü üzere örnekte oluşturulan ikinci bölüm ve bölüm içerisinde yer alan sorular ayrı sayfada görüntülenir. Böylelikle uzun formlar yerine sorular farklı sayfalarda kullanımı kolay kullanıcılara sunulur. İlgili formun doldurulmasının ardından kullanıcılar yanıtlarını iletmek için “Gönder” seçeneğine tıklar.

 

 

İlgili bölümler ile yinelenen bölüm, bölümü kaldırma ya da bölümü taşıma işlemleri için “…” noktaya tıklanır. Burada bölüm içerisindeki sorular ya da bölüm bazlı ayarlar yapılabilir. Bu ayarların toplu olarak yapılması yönetim kolaylığı sağlar.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin