Microsoft Search – Part II

213
Microsoft Search Son Kullanıcı Deneyimi

 

Microsoft Search ile ilgili yönetici portalından ilgili ayarların tamamlanmasının ardından kullanıcılar Explore Microsoft Search üzerinden iş hesap bilgilerini kullanarak oturum açarlar.  Bu sayede Office 365 servislerindeki kaynaklar ile de aramalar yapılır. Microsoft Search arama sonuçlarını Office 365 tarafından kullanılan Trusted Cloud’dan getirir. Bing herhangi içerik ya da bilgiyi web dizininde saklamaz ve kullanıcılar yetkileri olan kaynaklara erişim sağlar.  Bu ve buna benzer özellikleri ile kullanıcılar Microsoft Search deneyimlerini güvenli platformda yaşar.

Kullanıcıların öncelikle Explore Microsoft Search üzerinde oturum açmaları gerekir. Bunun için ilgili linke tıklanır. Oturum açmak için iki farklı opsiyon vardır. BT yöneticilerinin giriş yaptığı ve yönetim panellerine erişim sağladıkları, bir diğeri de kullanıcıların giriş yaptıkları “Zaten bir kullanıcı mısınız?” seçeneğidir. “Şimdi oturum aç” seçeneği ile devam edilir ve iş hesabı ile oturum açılır.

 

 

Şekilde de görüldüğü üzere Bing’de kurumsal oturum açılır ve bing arama arayüzünde “Microsoft Search” özellikleri görüntülenir. Buradaki arayüze yönetici panelinden kurumsal kimlik kazandırılır. Arama kısmına aranacak kelime girildiğinde Microsoft Search bölümünde izin verilen Office 365 servislerindeki kaynaklara erişim sağlanır. Burada “Tüm sonuçlar”, “Kişiler”, “Dosyalar”, “Siteler” ve “Konuşmalar” başlıkları yer alır. “Tüm sonuçlar” bölümünde arama sonuçları ile ilgili Office 365 servislerinden erişilen sonuçlar görüntülenir.

 

 

“Kişiler” bölümünde iş arkadaşlarınız hakkında bilgilere erişim sağlanır. Kişi bilgileri, birlikte yapılacak toplantılar, harita ayrıntıları, grup üyelikleri ve ilgili kişi ile paylaştığı dosyaları bulmak kullanılır. “Hakkında” başlığında kişi ile ilgili bilgiler yer alır, “Dosyalar” bölümünde kişinin yetkisi olduğu dosyalara erişim sağlanır, “Kuruluş” başlığında ise kullanıcıların firmadaki organizasyon şeması görüntülenir ve “Gruplar” bölümünde kullanıcının bağlı olduğu gruplar görüntülenecektir.

 

 

“Dosyalar” bölümünde ise kullanıcılar arama sonuçlarında kendi dosyaların veya erişim yetkileri olan iş arkadaşları tarafından oluşturulan dosyaları görüntüler. Sonuçlar, dosya adını ve konumunu içermenin yanı sıra, en son ne zaman değiştirildiğine dair bilgiye de erişim sağlanır. Buradaki dosyalar OneDrive ve SharePoint’teki Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve PDF dosyalarıdır.

 

 

“Siteler” bölümünde ise SharePoint siteleri ile ilgili aramalar yapılır. Erişim yetkisine sahip grupların veya iş arkadaşlarının açmış oldukları Site’lere erişim sağlanır. SharePoint siteleri ile sonuçlarda site adı ve konumu gibi bilgiler yer alır.

 

 

“Konuşmalar” bölümünde ise kullanıcıların Microsoft Teams, Yammer veya iş arkadaşları ile erişimlerinin olduğu konuşma sonuçları görüntülenir. Burada 3 ana başlık yer alır. “Tümü”, “Teams” ve “Yammer” başlıkları yer alır. “Tümü” bölümünde yapılan konuşmaların tamamı listelenirken, “Teams” bölümünde Microsoft Teams üzerinde yapılan konuşmalar ve “Yammer” bölümünde ise Yammer’daki konuşmalar arama sonucu olarak listelenir. Konuşma sonuçlarında gönderen kişinin adı, konuşma tarihi varsa erişim yetkisi olunan ekli dosyalar gibi konuşmaya dair bilgiler yer alır. En iyi 30 konuşma sonucu görüntülenir.

 

 

Bu özelliklerin yanı sıra Bing aritalarında lokasyon bilgisi ile ilgili aramalar da yapılır. Yönetim panelinden yapılan ayarlar doğrultusunda firmaya ait bina, ofis bilgisi gibi binalar Bing haritalarında görüntülenir. Böylelikle kullanıcılar kolay bir şekilde yol tarifleri alabilir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin