Ana Sayfa Genel Microsoft Tea...

Microsoft Team’de Planner Kullanımı

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Microsoft Teams kullanıcılara iletişim kanalı sunmasının yanı sıra ekip olarak yazışılabilen, ortak alanda dosyaların saklandığı ve kullanıcıların eriştiği aynı zamanda kullanıcıların sıklıkla kullandıkları uygulamaları merkezi bir portalda görebildikleri dijital uygulamalarıdır. Kullanıcılar kullandıkları uygulamaları ekipleri ile beraber erişebildikleri alanlara tab olarak ekleyebilir ve buradan erişim sağlayabilir. Buradaki uygulama havuzunda third party uygulamaların da yer aldığı ve Microsoft dışında farklı uygulamalara Teams üzerinden erişim sağlanır. Microsoft Planner ise ekip olarak görev yönetimlerinin yapıldığı, takip edildiği ve raporlandığı uygulamadır. Ekip olarak çalışma arkadaşları birbirlerine görev atamaları yapabilir, bu görevlerin tamamlanma süresini belirleyebilir, görev ile ilgili durum bilgileri girilebilir, check listler ile ilgili görevler alt başlıklarla listelenebilir ya da açıklamalar girilebilir ve loglamalar yapılabilir. Sunduğu birçok özellik ile birçok ekip günlük hayatlarında görev tanımlarında Microsoft Planner uygulamasını kullanmaktadır.

Microsoft Teams ile Planner uygulamasının beraber kullanılmak istenildiği senaryolarda öncelikle Planner uygulaması ilgili ekiplere bir tab olarak eklenebilir. Böylelikle kullanıcılar ek arayüze giriş yapmadan Teams üzerinden görev yönetimlerini yaparlar. Bunun için ilgili ekibin ilgili kanalına giriş yapılır ve “+” butonuna basılır. Şekilde de görüldüğü üzere “+” butonuna basılması ile beraber kullanıcılara Microsoft Teams ile kullabilecekleri uygulama havuzu görüntülenir. Kullanıcılar buradaki uygulamaları Teams ile entegre şekilde kullanabilir. Buradaki senaryoda kullanıcıların Planner uygulamasına Teams üzerinden erişimi söz konusu olduğu için Planner uygulaması seçilerek devam edilir.

 

Planner seçilmesi ile beraber kullanıcılara yeni plan oluşturması ya da varolan planın eklenmesi ile ilgili arayüz görüntülenir. Varolan planların direkt eklenmesi dışında kullanıcılar isterse yeni plan oluşturarak da buradaki Planner uygulamasına bağlantı sağlar.

 

 

İlgili planın eklenmesi ile kullanıcılar artık ekip olarak Microsoft Teams arayüzünden Planner uygulamasına erişim sağlar. Varolan planın eklendiği senaryoda daha önce yapılan ayarlar ile ilgili plana erişim sağlanır. Böylelikle kullanıcılar ekip olarak var olan görevlerde işlemler yapabilir. İstenirse ilgili tab’ın adı değiştirilebilir ya da kullanılmama durumunda da Microsoft Teams üzerinden tabın kaldırılma işlemi gerçekleştirilebilir.

 

 

Şekilde de görülen simgeye tıklanması ile de web arayüzündeki planner uygulamasına erişim sağlanır. Böylelikle kullanıcılara sunulan Office 365 portalındaki Planner arayüzü görüntülenir.

 

 

İlgili Planner’ın sekme olarak eklenmesinin ardından kullanıcılar eklenen kanala giderek Planner uygulamasına erişim sağlayabildikleri gibi bireysel olarak da Planner uygulamasına Microsoft Teams üzerinden erişim sağlayabilirler. Burada Teams üzerindeki “…” ya tıklanır ve “Planner” seçeneği ile devam edilir.

 

 

Microsoft Teams’den bireysel olarak eriştikleri Planner arayüzünde kullanıcılar aktivitelerini, görevlerini, ekipler tarafından oluşturulan son zamanda ya da tüm planların görüntülenir. MyTasks bölümünde kullanıcılar kendilerine atanan görevleri listelerler ve görevleri ile ilgili işlemler yapabilirler.

 

 

Aşağıdaki listede Planner uygulamasının Teams üzerinde ve web üzerinden kullanımına dair karşılaştırma tablosu yer almaktadır.

 

Features Teams tab Planner for web
Create a plan Yes Yes
Add tasks to a plan Yes Yes
Create buckets Yes Yes
Add a checklist to a task Yes Yes
Comment on a task Yes Yes
Set and update task progress Yes Yes
Delete a task Yes Yes
Use labels for tasks Yes Yes
Set a task preview picture

Attach files, photos, or links to tasks

Yes Yes
Add task start and due dates Yes Yes
Assign people to tasks Yes Yes
Mark plans as favorites No Yes
Delete a plan No Yes
View your plan’s progress (charts view) Yes Yes
Get email about tasks No Yes
Add people to your plan No at the plan level

Yes at the channel level from within Teams

Yes
View your tasks on a calendar (schedule view) Yes Yes

 

 

https://support.office.com/en-us/article/use-planner-in-microsoft-teams-62798a9f-e8f7-4722-a700-27dd28a06ee0#bkmk_viewyourteamscreatedplaninplannerforweb

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

OneDrive’da Önemli Klasörleri Koruma

  OneDrive’da Öneml...

OneDrive’ı Geri Yükleme

  OneDrive’ı Geri Y...

OneDrive’da Birlikte Çalışma

  OneDrive’da Bir...

OneDrive’da Klasörleri ya da Dosyaları Bulma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasör Paylaşma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Dosya Paylaşma

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Dosyaların Sürüm Geçmişi

  OneDrive’da Dosya...