Microsoft Teams Sohbetinde Microsoft Loop Döngü Bileşenleri Oluşturma ve İşbirliği

172
Microsoft Teams Sohbetinde Microsoft Loop Döngü Bileşenleri Oluşturma ve İşbirliği 

 

Microsoft Loop, güçlü ve esnek tuvali, Microsoft 365 uygulamalarında entegre çalışan ve uygulamalar arasında senkronize olan aynı zamanda ekiplerin birlikte düşünmesine, planlamasına ve oluşturmasına olanak sağlayan bileşenlerle birleştiren yeni Microsoft uygulamasıdır. Microsoft Loop’un Döngü bileşeni, döngü sayfaları ve döngü çalışma alanları olmak üzere 3 temel öğeden oluşur.  Döngü bileşenleri, kullanıcıların sohbetlerde, e-postalarda, toplantılarda, belgelerde veya döngü sayfasında iş akışı ile iş birliği yapmasına ve işlerini tamamlamasına olanak sağlayan üretken birimidir. Döngü bileşenleri listeler, tablolar, notlar, görevler gibi basit olabileceği gibi Microsoft 365 Dynamics 365 ile entegre edilerek bir müşterinin satış fırsatına kadar süreçlerinin yapılandırıldığı karmaşık olabilir. Bileşenlerin eşitlenmesi sayesinde kullanıcılar en güncel bilgilerle çalışırlar. Döngü sayfaları, bileşenlerin düzenlenebileceği ve ekiplerin düşünmesine bağlantı kurmasına yardımcı olmak adına dosyalar, bağlantılar ve veriler gibi yararlı öğelerin kullanılabileceği esnek tuvallerdir. Sayfalar temelde birlikte düşünmek için ve iş yapabilmek adına optimize edilmiş olup, kullanıcılar öncelikle küçük fikirlerle kullanmaya başlayıp yapılan çalışmaya göre büyüyerek kullanmaya devam edebilirler. Döngü çalışma alanı ise kullanıcıların ve ekiplerin yaptıkları çalışmalar için önemli olan şeyleri görmesine ve gruplandırılmasına olanak sağlayan paylaşım alanlardır. Çalışma alanları ile kullanıcılar herkesin üzerinde çalıştığı ortamı takip edip, başkalarının fikirlerine tepki verebilir, paylaşılan hedeflerle ilgili eş zamanlı veya eş zamansız işbirliği içerisinde çalışabilirler.

Microsoft Loop’un en önemli özelliklerinden birisi Microsoft 365 uygulamaları ile çalışmasıdır. Microsoft Teams sohbetlerinde artık kullanıcılar Microsoft Loop’un döngü bileşenlerini kullanabilmektedir. Teams sohbetindeki döngü bileşenleri sayesinde kullanıcılar birlikte çalışabilir, planlar yapabilir ve güncel bilgileri takip edebilir. Microosft Teams üzerinde “Canlı bileşenler” olarak görünen Microsoft Loop uygulamasının Teams’de kullanıma sunulan ilk özelliği 2022 başlarında “Döngü bileşenleri” olarak yeniden adlandırılacaktır. Canlı bileşenler oluşturulduğunda ve sohbet içerisinde gönderildiğinde sohbet içerisindeki herkes düzenleyebilir ve değişiklikler anında görüntülenir.

Microsoft Teams sohbetlerinde canlı bir bileşen göndermek için “Sohbet” bölümündeki herhangi sohbet arayüzüne gelinir ve alt bölümden “canlı bileşen ekleyin” simgesine tıklanır. “Canlı bileşenler” başlığında madde işaretli liste, denetim listesi, numaralı liste, paragraf, tablo, görev listesi gibi döngü bileşenleri yer alır. Mesaja eklenmek istenilen bileşen türü seçilir.

 

 

Seçilen bileşenlere içerikler girilir.  Bileşene içerik eklemek ve düzenlemek için istenilen yere tıklanır ve gerekli girdiler yazılır. Düzenlemeler yaparken @mention, tarih gibi bilgiler girilebilir. Düzenlemek yerine herhangi metne yorum eklenmek istenirse // yazılır. Bileşenlerin bağlantı ayarları düzenlenebilir. Bağlantı ayarlarında bileşenlerin kimler tarafından kullanılacağı ve düzenleme ayarları belirlenir. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra “Bileşen gönder” butonuna tıklanır.

 

 

Microsoft Teams sohbetinde Microsoft Loop bileşenlerinde @mention edilen kişilere e-posta ile bildirimler iletilir. Böylelikle kullanıcılar bilgilendirilir.

 

 

Microsoft Teams sohbetlerindeki Microsoft Loop bileşenlerini görüntülerken başka kullanıcıların düzenleme yaptığı farklı renkli imleçler ile görüntülenir. İmlece tıklandığında hangi kullanıcının üzerinde düzenleme yaptığı da görüntülenir. Aynı zamanda avatarlar ile bileşeni kimlerin görüntülediği, düzenlediği veya yakın zamanda düzenlediği de görüntülenir.

 

 

Sağ üst bölümden de bileşeni kimlerin görüntüleyeceği bilgisine erişilir. Aynı zamanda ilgili bileşenin bağlantısı kopyalanabilir. Kopyalanan bu bağlantı farklı bir sohbette paylaşılabilir. Orijinal sohbetteki ve bağlantı sohbetindeki kişiler içeriği düzenleyebilir. Kullanıcılar bileşendeki verileri güncel olarak görüntüler.

 

 

Canlı bileşenler, Teams sohbetinde gönderildikten sonra otomatik olarak OneDrive’a kaydedilir.

 

 

Microsoft Teams sohbetinde oluşturulan bileşenlerin içeriği Office.com’da görüntülebilir ve düzenlenebilir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin