Microsoft Teams’de Power Virtual Agents ile Örnek Bot Senaryosu – Part III

19
Microsoft Teams’de Power Virtual Agents ile Örnek Bot Senaryosu – Part III
Bot Paylaşma

 

Yayımlanan bot, takım arkadaşları ve paylaşılan kullanıcılar ile veya kuruluştaki herkes ile botu paylaşabilir. Yayımlana botu paylaşmak için “Yayımla” arayüzündeki “Botu diğer kişiler için kullanılabilir yap” seçeneği ile ilerlenir. “Microsoft Teams” arayüzünde botun önizlemesi ile ilgili ayarlar görüntülenir. “Kullanılabilirlik seçenekleri” ile ilerlenir.

 

Şekildeki arayüzde “Takım ekle” seçeneğinden bot oluşturulurken seçilen ekibin üyeleri ile özel olarak ve kanallarda bottan bahsedilerek sohbet edilebilir. Aynı zamanda bu arayüzde kullanıcılar takım arkadaşları ve paylaşılan kullanıcılar bu botu kullanabilir ya da “Kuruluşumdaki herkese göster” seçeneği ile kuruluştaki tüm kullanıcılarla paylaşılabilir. Kuruluş bazlı paylaşımlarda bot yönetici onayına gönderilir.

 

“Kuruluşumdaki herkese göster” seçeneği ile ilerlendiğinde ilgili bot Yönetici onayına gönderilir. Bunun için “Yönetici onayı için gönder”e tıklanır.

 

Botun kuruluş bazında erişim verilmesi ile ilgili arayüz görüntülenir. ”Evet” seçeneği ile ilerlenir.

 

 

Şekilde de görüntülendiği üzere Microsoft Teams’deki Power Virtual Agents uygulamasında uygulamanın onayda beklendiği görüntülenir.

 

Yetkili olan yönetici hesabı onaya sunulan bot uygulamasını Microsoft Teams yönetim merkezindeki “Uygulamaları yönet” bölümünde görüntüler. Onaylamak için ilgili uygulamaya bu arayüzden tıklanır.

 

 

Uygulamaya tıklandığında uygulamaya ait ayrıntılar görüntülenir. Yetkili yönetici “Publish” seçeneği ile ilgili uygulamaya izin verir ya da “Reject” seçeneği ile rededer.

 

 

“Yayımla” seçeneği ile ilgili uygulama kuruluştaki herkese yayımlanır.

 

 

Yönetici tarafından onay verildikten sonra Microsoft Teams’deki Power Virtual Agents uygulamasında “Yayımla” bölümündeki “Kuruluşun Teams uygulama mağazasında göster” bölümünde “Kuruluşunuz tarafından yayımlandı” olarak güncellendiği görüntülenir.

 

 

Kullanıcılar yayımlanan bota Microsoft Teams’deki uygulamalar bölümünden arayarak bulabilir ve ilgili bot uygulamasına tıklar.

 

 

“Ekle” seçeneği ile bot uygulamasını Microsoft Teams uygulamasına eklenir.

 

 

Oluşturulan bot şekilde de görüldüğü üzere kullanıma hazırdır.

 

 

Oluşturulan bot uygulaması kuruluş bazında paylaşılabilindiği gibi belirli güvenlik grupları ile de paylaşılabilir. Microsoft Teams’de Power Virtual Agents uygulamasındaki “Yayımla” bölümünde “Botu diğer kişiler için kullanılabilir yap” seçeneğine tıklanır. “Microsoft Teams” bölümünde “Kullanılabilirlik seçenekleri” ile ilerlenir.

 

 

“Takım arkadaşlarıma ve paylaşılan kullanıcılara göster” seçeneği ile oluşturulan bot belirli güvenlik gruplarındaki kullanıcılar ile paylaşılır ve yetkilendirilir.

 

 

İlgili güvenlik grupları eklendikten sonra yeni kullanıcılara e-postayla davet gönderilip gönderilmemesi ile ilgili ayarlar ve “İş arkadaşlarınız tarafından oluşturulan” bölümünde görünür durumu ayarlanır. Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra “Paylaş” seçeneği ile ilgili bot belirli güvenlik grupları ile paylaşılır. Aynı zamanda paylaşımlar bu bölümden sonlandırılır.

 

 

“Power Virtual Agents”ın “Yayımla” bölümünden aynı zamanda ilgili bot ile ilgili ayrıntılar düzenlenir. “Ayrıntıları düzenle” seçeneğinde bota ait detaylı bilgilerin yer aldığı arayüz görüntülenir. Bu bölümden bota ait kısa açıklama, uzun açıklama, geliştirici adı gibi bilgiler düzenlenebilir.

 

 

 

Bot Silme

 

Microsoft Teams’deki Power Virtual Agents uygulamasını silmek için ilgili bota gelinir. Bot’un “Ayrıntılar” bölümünden “Sil” seçeneğine tıklanır.

 

 

Microsoft Teams’de Power Virtual Agents ile Örnek Bot Senaryosu – Part I

Microsoft Teams’de Power Virtual Agents ile Örnek Bot Senaryosu – Part II

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin