Microsoft Teams’e Konuk (Guest) Hesap Ekleme

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Microsoft Teams, kullanıcılara yazışma, görüntülü görüşme, konferans aramaları yapma, ekipler oluşturarak ilgili ekiplerin kullanacağı araçları sunan, takvim ve depolama alanlarına erişimi sağlayan kısaca kullanıcıların gerek bireysel gerekse de ekip olarak kullanabileceği araçları sunan Office 365 hizmetlerinin bir arada toplanmasını sağlayan çatı uygulamasıdır.

Kullanıcılar ekipler oluşturarak, ekip olarak kullanacağı araçları (Planner, Youtube, SurveyMonkey, Zendesk gibi) entegre eder ve kullanıcıların tek arayüzden yazışabildikleri ve ilgili araçlara ulaşabildiği platformlar oluştururlar. Teams arayüzünde oluşturulan ekiplere üyeler eklenir. Böylelikle her ekip kendi araçları ve kaynaklarla çalışır.

İş hayatında birçok kullanıcının ekipler halinde çalıştığı ve ekip olarak kullanılan araçların tek arayüzde buluşturulduğu Teams, kullanım kolaylığı ile de kullanıcıların hızlı adapte olmasını sağlamıştır.

Kullanıcılar hızlıca ekipler açıp, üyelerini ekleyip, ekip olarak kullanılacak özellikleri belirleyip aktifleştirip kullanmaya başlayabilir.

Office 365 kullanıcıları sadece şirket içinden değil, şirket dışından kullanıcıları da Teams’e ekleyebilir, Konuk (Guest) hesapları sohbete katılabilir, toplantılar yapabilir, belgeler üzerinde ekip ile çalışabilir ve daha birçok özelliği kullanılır. Azure Active Directory’de yer alan ya da Office 365 iş ya da okul hesabına sahip kullanıcılar Konuk (Guest) hesap olarak eklenebilir.

Konuk (Guest) hesaplarının eklenebilmesi için Office 365 Admin Center’dan Konuk (Guest) erişimine izin verilmesi gerekir. Bunun için Office 365 Admin Center arayüzündeki “Settings” bölümünden “Service & add-ins”deki “Microsoft Teams” seçilir.  Aktif edildikten sonra kullanıcılara yansıması biraz zaman alabilir.

 

Microsoft Teams - 1

 

 

Office 365 Admin panelinden aktif edilmesinin ardından ekip sahibi/sahipleri tarafından ya da Office 365 yöneticileri tarafından ilgili takıma eklenmelidir. Bunun için şekilde de görüldüğü üzere ilgili ekip adına tıklanır. Ekip adına tıklanması ile “Members” sekmesi açılır. “Add Member” ile ilgili Konuk (Guest) hesabının ekleneceği arayüz açılır.

 

 

Microsoft Teams - 2

 

Şekildeki arayüze eklenmek istenilen Konuk (Guest) hesap bilgileri girilir. “Add” ile devam edilir.

 

Microsoft Teams - 3

 

Eklenilen Konuk (Guest) hesabına ise aşağıdaki gibi e-posta iletilir.

 

Microsoft Teams - 4

 

Kullanıcıların iletilen e-posta “Microsoft Teams’i açın”a tıkladığında ilgili ekibe erişim kabul edilir ve kullanıcı bilgilerine erişime izin verilir. “Next” ile devam edilir. Kullanıcı bilgileri girilerek, giriş yapılır.

 

Microsoft Teams - 5

 

Şekilde de görüldüğü üzere Konuk (Guest) hesapları Teams masaüstü uygulamasından ya da web arayüzünden gerekli konuk olarak katıldığı ekibe katılmış ve ekip olarak aktif çalışmaya dahil edilmiş olur.

 

Microsoft Teams - 6

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

OneDrive’da Önemli Klasörleri Koruma

  OneDrive’da Öneml...

OneDrive’ı Geri Yükleme

  OneDrive’ı Geri Y...

OneDrive’da Birlikte Çalışma

  OneDrive’da Bir...

OneDrive’da Klasörleri ya da Dosyaları Bulma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasör Paylaşma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Dosya Paylaşma

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Dosyaların Sürüm Geçmişi

  OneDrive’da Dosya...