Office 2016 Çıktı

Microsoft’un son zamanlar önemle durduğu teknoloji olan bulut bilişim ve bu teknolojiye uyum içerisinde çalışan işletim sistemleri ve uygulamalarına biri daha katılmış durumdadır. Office 2016 ile gerek mobil uygulamalarda gerekse de bilgisayarlar ile uyumlu çalışmanın yanında bulut tabanlı birçok entegrasyonu da içermektedir. Office 2016 içerisinde Word, PowerPoint, Excel, Outlook, Project, Visio ve Access dışında Office 365’de de yer alan OneDrive, Skype For Business, Delve ve Yammer gibi güncel uygulamalarında yer aldığı uygulamadır.

3333

Microsoft’un en başarılı işletim sistemi olan Windows 10 ile de uyumlu çalışan Office 2016 ile kullanıcılar Sway uygulamasını da kullanabileceklerdir.

Windows Hello kullanıcılar kimlik doğrulama adımlarını göz bebekleri ile sağlayacak olup bu teknoloji gerek Windows’da gerekse de Office 365’de kullanılacaktır. Continuum özelliği sayesinde Office mobil uygulamaları Windows 10 aracılığı ile bilgisayardan kullanabilir gibi kullanabilmenin yanında Cortona teknolojisi de Outlook ile Kasım ayındaki güncelleştirmeler ile Office uygulamaları interaktif kullanıma sahip olacaktır. Böylelikle Office 2016’nın Windows 10 ile bulut teknolojisini de barındıran mix çalışan teknolojiler olduğunu ve son kullanıcı tarafında verimlilik ve güvenlik konularına odaklandığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Office 365 platformunda Office Online uygulamalarında sağlanan ve son kullanıcı tarafından aktif kullanılan eş zamanlı yazma artık Office uygulamalarında da mümkün. Böylelikle kullanıcılar online Office uygulamalarına ihtiyaç duymadan direk bilgisayarlarında yer alan Word, Powerpoint hem de OneNote masaüstü versiyonları ile eş zamanlı yazma ile çalışarak online Office’de yakalanan takım çalışması mantığını masaüstü uygulamalarında da yakalamış olacaklardır. Herhangi Word dökümanın üzerinde aynı anda çalışma yapılan takım arkadaşlarının yaptığı değişiklikler gözlemlenebilecektir. Office uygulamalarının vazgeçilmez özelliklerinden biri de birbirine entegre olmuş uygulamalar olmasıdır. Outlook içerisinde OneNote ya da Skype For Business izleri gözlemlenebilmektedir. Herhangi bir döküman içerisinde çalışırken takım arkadaşları ile yazışılabilir ya da sesli/görüntülü konuşmalar yapılabilir.

Diğer bir yenilik ise Office 365 portallarında görülen Group özelliğinin Office 2016 ile artık Outlook uygulamasında da gözlemlenmesidir. İlerleyen süreçte Office 365 ile ilgili çalışmalar yapılarak takım çalışmasındaki verimliliği arttırıcı özellikler gelecektir. Office 365 tarafında gelecek olan bir diğer yenilik ise Office 365 Planner özelliğidir. Böylelikle iş hayatında artık işlerin planlanması, iş eklenmesi ve bu işlerin tarih belirlenmesi gibi takip sürecinin daha iyi yönetileceği Office 365 Planner gelecektir. Son kullanıcı tarafından beklenilen güncelleştirmelerden biri de OneDrive For Business tarafında olacaktır. Ay sonunda gelecek olan güncel OneDrive For Business ile gerek Mac gerekse de Windows kullanıcıları dosya yönetimlerinde daha interaktif olacaklardır.

Outlook 2016 ile en akıllı gelen kutusuna artık sahip olunacaktır. Gerek hızlı arama özelliği gereksede önceliklendirme kriterine göre düşük öncelikli maillerin silinmesi ile akıllı Outlook uygulaması kullanıcıların hayatına girecektir. Tell Me ile artık Office uygulamasında aranan Office özelliğine erişim kolaylaşırken, Excel 2016 ile veriler Power BI’da kolayca yayınlanabilir hale gelmiştir. Kısaca artık Office uygulamaları çok daha kolay ve akıllı yönetimlere sahip hale gelmiştir. 47 dilde çalışan Office 2016 uygulaması Windows 7 ve sonraki işletim sürümlerine kurulumu yapılabilecektir. Office 365 kullanıcıları Office 2016 kullanımına ilk erişebilecek kullanıcılar olup, önümüzdeki aydan itibaren 2016 hem bilgisayarlar hem de Mac cihazlar için kullanıcılara sunulacaktır.

Microsoft’un gerek Windows 10 ile gerekse de Office 2016 ile Office 365 entegrasyonu devam etmektedir. Günümüzde teknoloji anlamında her kapının bulut teknolojisine çıktığı bir gerçek olup, yeni Office 2016’daki bu yenilikler son kullanıcıda heyacan uyandırmaktadır.

Office 2016 ile ilgili tanıtım videosu aşağıdaki gibidir.

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin