Office 2016 ile Beraber Aynı Dökümanda Çalışma İmkanı!!!

23 Eylül’de çıkan Office 2016 For Windows ile Office uygulamalarında birçok yenilikte kullanıcılarla buluşmuştur. Bunlardan en etkililerinden biri olan ve işbirliği içerisinde aynı anda birden fazla kullanıcının aynı doküman üzerinde çalışma imkanı sunan Share özelliği yer almaktadır. Önceleri OneDrive For Business’ın web platformunda sıklıkla kullandığımız Word Online, Excel Online gibi ürünlerde kullanılan bu özellik artık Office masaüstü uygulamasında da yer almaktadır. Word 2016, Excel 2016, PowerPoint 2016 ile artık kullanıcılar dokümanlarını tek tıkla paylaştırabilirken çalışma arkadaşlarına aynı doküman üzerinde yetkiler de verebilmektedir. Sadece bununla da kalmayıp aynı anda çalışma imkanı da sunmaktadır. Bu özellik ile kullanıcılar bir doküman üzerinde farklı kişiler tarafından yapılan düzenlemeleri kendi aralarında tek bir kaynak üzerinden yapabilmektedir. İş birliği içerisinde çalışma sırasında aynı zamanda versiyonlama yani doküman üzerinde farklı sürümleri de tutuyor olması da önemli noktalardan biridir. Beraber çalışma sırasında yapılacak herhangi bir hatalı düzenlemeye karşı doküman eski versiyonuna geri getirilerek çalışmaya devam edilmesi sağlanacaktır. Office 2016 ile beraber kullanıcılar kesintisiz işbirliği içerisinde çalışma ortamına sahiptir.

Office 2016’daki Share (Paylaş) özelliğini kullanmanın farklı yöntemleri vardır. İstenilen herhangi yöntem ile beraber çalışmaya başlayabilirsiniz:

şekilde de görüldüğü üzere Word 2016 ile açılan herhangi dokümanın sağ üst bölümde “Share” bölümü yer almaktadır. Buradaki butonu kullanarak paylaştırma işlemi gerçekleştirilebilir. Burada önemli olan noktalardan birisi dokümanın SharePoint Online, OneDrive, OneDrive For Business gibi ortamların birine kaydedilmesi gerekmektedir. Böylelikle kullanıcılar ortak bir noktadan aynı anda erişime sahip olacaklardır.

 

w1

 

“Share” butonuna tıklanması ile beraber paylaşım yapılacak kullanıcının seçilmesi ve kullanıcıya düzenleyebilme ya da okuma özelliği verilerek paylaşım verme işlemi gerçekleşmiş olur. Paylaşım yapılan kullanıcıya mail yolu ile paylaşılan dokümana ait bilgi gönderilmektedir. Akabinde paylaşım yapılan kullanıcının mailde yer alan linke tıklaması ve dokümanı açması ile beraber çalışma platformu sağlanmış olur. paylaşımın yapılmasının ardından ilgili doküman üzerinde kimlerin düzenleme yaptığı yan panelde gözlemlenmektedir. Buradaki kişilerin üzerlerine gelinip sağa tıklanması ile izinlerde değişikliklerin yapılması sağlanır. Aynı zamanda kullanıcıların üzerine gelinip yine sağa tıklanması ile Skype For Business ile ilgili kullanıcı ile iletişime geçilebilir. Bu da Office 2016 ile Word 2016, Excel 2016 gibi office uygulamalarında Skype For Business etkileşim gücünün arttığını göstermektedir.

w2

 

“Share” işlemi yukarıdaki gibi yapılabildiği gibi  “Get a sharing link” ile de paylaşma işlemi yapılabilmektedir. “Edit link” ile başlığında yer alan linkin herhangi kullanıcı ile paylaştırılması durumunda ilgili kullanıcı dokümanı düzenleyebilecektir. Aynı şekilde “View-only link” başlığı altında yer alan linkin herhangi bir kullanıcı ile paylaştırılması ile ilgili kullanıcının dokümanı görüntüleyebilme özelliğine sahip olması sağlanır. Tek yapılması gereken bu noktada ilgili linklerin ilgili kullanıcılar ile paylaştırılmasıdır.

w3

 

Şekilde de görüldüğü üzere paylaştırma işleminin yapılabileceği farklı bölüm aşağıdaki gibidir. Buradaki “Share” butonuna gelindiği takdirde paylaştırmanın farklı seçenekleri çıkmaktadır. Gerek mail yolu gerek Skype For Business üzerinden ya da kullanıcıya ait blog postu şeklinde paylaşımların yapılması dışında “Share with People” seçeneği ile de ilgili kullanıcılarla paylaşım yapılmış ve yetkiler doğrultusunda beraber çalışma ortamı sağlanmış olunacaktır.

w5

Office 2016 ile birçok yenilikler gelmiş ve bu yeniliklerin kullanıcıların iş sürekliliğini ve verimliliğini arttıracak yönde olması ayrıca bir avantajdır. Bilindiği üzere Office 2016 deneyimine de ilk office 365 kullanıcıları sahip olmuştur..

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin