Ana Sayfa Genel Office 365 iç...

Office 365 için ADFS 3.0 ile Single Sign On – Part 5

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

ADFS kurulumunun tamamlanmasının ardından ADFS servisinin sağlıklı çalıştığına dair kontroller gerçekleştirilebilir. Bunlardan birisi federationmetadata.xml dosyasını açabilmektir. Aşağıda da görüldüğü ilgili linki girdikten sonra sağlıklı şekilde federationmetadata.xml’ine erişilir.

https://fs.lab08699.o365ready.com/federationmetadata/2007-06/federationmetadata.xml

17

 

Aynı şekilde kullanıcıların Office 365’in log in sayfasına gelip giriş yapmak istediklerinde ADFS sunucusuna yönlendireceği sayfaya dair ADFS sunucusu üzerinde kontrolü gerçekleştirilebilir. Bunun için aşağıdaki link yazılması gerekmektedir. Buradaki fs.lab08699.o365ready.com değeri konfigürasyon sırasında girilen ADFS servisinin adıdır.

https://fs.lab08699.o365ready.com /adfs/ls/idpinitiatedsignon.htm

16

ADFS sunucusunda gerekli konfigürasyonların yapılmasının ardından Office 365 platformuna ilgili domainin federe edildiğinin belirtilmesi ve bu domain suffixi ile gelen kullanıcıların da ADFS sunucusuna yönlendirilmesi gerektiğine dair ayarlamaların yapılması gerekmektedir.

Office 365 ile ilgili ayarların yapılması için ADFS sunucusuna Azure Active Directory Powershell Module’un yüklenmesi gerekmektedir. Bu modülün yüklenmesi için Microsoft Online Sign-In Assisrance(SIA)’nın da yüklenmesi gerekmektedir.

ADFS sunucusuna yüklenen Azure Active Directory Powershell Module ile Office 365’e bağlantı sağlanması için gerekli komutlar çalıştırılır. Bu komutlar şekilde de görülmektedir. “Get-MsolDomain” komutu ile Office 365’e tanıtılmış olan domainler gözlemlenir.

18

Gerekli bağlantının sağlanmasının ardından ADFS sunucusunun Office 365 için tanımlanması işlemi ve domainin federe edildiğine dair bilgi girilecektir. Böylelikle Office 365 portalına federe edilen domain ile talep geldiği zaman otomatik olarak konfigüre edilen ADFS sunucusuna erişim sağlayarak authentication işlemi gerçekleşecektir.

19

20

Gerekli ayarların yapılmasının ardından iç networkte kullanıcı hesabı ile Office 365 portalına girmak istediğinde ADFS arayüzüne yönlendirildiği gözlemlenecektir.

21

22

23

 

 

Bu aşamaya kadar iç network için SSO topoloji kurulmuştur. Lokal network dışında Office 365 portalına gelen talepler için ise ADFS Proxy’nin konfigüre edilmesi gerekmektedir. Burada ADFS sunucusu direkt dış networke publish de edilebilir ancak bu sağlıklı ve güvenli bir işlem olmayacaktır.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

OneDrive’da Önemli Klasörleri Koruma

  OneDrive’da Öneml...

OneDrive’ı Geri Yükleme

  OneDrive’ı Geri Y...

OneDrive’da Birlikte Çalışma

  OneDrive’da Bir...

OneDrive’da Klasörleri ya da Dosyaları Bulma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasör Paylaşma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Dosya Paylaşma

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Dosyaların Sürüm Geçmişi

  OneDrive’da Dosya...