Office 365 Power BI(free) ile Bing İçerik Paketinden Analiz Raporları Hazırlama

176

Office 365 ile ücretsiz sunulan Power BI (free- temel özellikleri sunan sürüm) sürümü ile her türlü veri üzerinde analiz raporu sağlayan ücretsiz araçtır. Buradaki önemli noktalardan birisi veri kaynağını belirlemek önemlidir. Burada kullanıcılar elektronik tablolarını yükleyebildikleri gibi hizmet bazlı uygulamalardaki kaynakları da kullanabilmektedirler. Bunlardan birisi de Bing içeriğindeki verilerdir.

Buradaki işlem çok kolay olmak ile beraber aramak istediğiniz kelimeyi yazarak Bing’deki içerik kaynaklarını kullanarak analiz raporları elde edilebilir. Bunun için şekilde de görüldüğü üzere Power BI uygulamasına gidilerek “Veri Al” bölümüne tıklanmalıdır.

1

“Veri Al” bölümünde 4 ana başlık bulunmaktadır. Bunlar “Kuruluşum”, “Hizmetler”, “Dosyalar” ve “Veritabanları”dır. Power BI’ya aktarılacak verinin kaynağı bu bölümde belirlenir. Böylelikle burada verilerin aktarımı için veritabanı, dosya gibi birçok seçenek ile analiz yapılacak verinin Power BI’ya aktarımı sağlanır. Bing gibi hizmet içerikli paketlerin seçimi için “Hizmetler” bölümündeki “Al” butonuna tıklanmalıdır.

2

 

Şekilde de görüldüğü üzere burada birçok hizmet yer almaktadır. Burada birçok Vendor yer aldığı gibi Microsoft ürünleri de burada bulunmaktadır. Örnekte Bing uygulamasındaki veriler içerik paketi olarak kullanılacağı için Bing seçeneği ile devam edilir.

4

 

“Bing”e tıklanması ile uygulamaya bağlanır ve Bing’deki aranacak olan terimin yazılması sağlanır. Böylelikle ilgili terim ile ilgili Bing’deki veriler kullanılarak analiz raporlarına erişim sağlanacaktır. Şekilde de görüldüğü üzere Office 365 Bing’de aramam terimi olarak seçilmiştir. “Ekle” seçeneği ile devam edilecektir.

5

 

Böylelikle aranan terim ile ilgili Bing’deki veriler kullanılarak analizler elde edilmiş olunacaktır. Panolar başlığı altından “Bing-Office 365″e tıklanıldığında gerekli raporlara erişim sağlanacaktır. Activity, Top Location, News, Top Languages gibi başlıklar altında analizler ve detaylar yer almaktadır. Böylelikle kullanıcılar arama yapmak istedikleri kelimeler ya da kelime grupları ile ilgili Bing arama motorundaki içerikleri kullanarak analizler elde edebileceklerdir. Bu dashboard’lar üzerinde çalışmalar yapabileceklerdir.

6

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin