Office 365 Setup Paneli

Office 365 Admin Center’da yer alan “Setup” başlığında yer alan seçenekler ile Office 365’deki temel yapılması gereken ayarların step by step işlemlerini yönlendren sihirbazlar yer almaktadır. Bu arayüzde yapılabilecek tüm işlemler Office 365 Admin Center’ın farklı başlıkları altından da yapılabilinmektedir. Ancak “Setup” başlığı ile kullanıcılar birden fazla bölümde yapılandırma yapmaları yerine tek bir sihirbaz üzerinden birçok ayarı yapabilme imkanı sağlayacaktır. Burada “quick start” ve “extend your setup” olmak üzere iki seçenek yer almaktadır. “quick start” başlığında temel dns ayarları, kullanıcı oluşturma gibi işlemler yapılırken, “extend your setup” başlığında varolan yapıya özel bazı bilgilerin girilmesinin ardından on-premise ortamın uygun olup olmadıını kontrol eden bir platform yer almaktadır. Aynı zamanda kullanıcıyı yönlendiren bir kütüphane niteliğindedir.

3

 

“quick start” seçeneğinin altında yer alan “start” seçeneği ile devam edildiği takdirde Office 365 hizmetlerinin hangi domain için kullanılacağına dair bilginin girileceği ekran kullanıcıyı karşılayacaktır. Burada Office 365 hesabının açılması sırasından tanımlanan tenant ve farklı bir domainin tanımlanabileceği seçenekler yer almaktadır. “onmicrosoft.com” uzantılı domain de seçilebilir ya da genel olarak firmaların sahip oldukları domain adının tanımlanması ile devam edilebilir. Eğer spesifik domainin tanımlanma işlemi ile devam edilirse o domaine ait çeşitli girilmesi gereken kayıtların neler olacağına dair bilgilerin yer aldığı sihirbaz kullanıcıyı karşılayacakken, “onmicrosoft.com” uzantılı domain ile devam edildiğinde zaten Microsoft tarafından ilgili tenant’a ait DNS kayıtları girildiği için kullanıcıların tanımlanma işlemine ait arayüz kullanıcıyı karşılayacaktır.

4

“basic setup” başlığında aslında Office 365 senaryosunda temel yapılması gereken adımların yer alır. Birinci adım ilgili domainin tanımlanma işlemidir.. İkinci adımda ise kullanıcıların oluşturulma işlemi ve ilgili lisansların atanma işlemi gerçekleştirilir. Üçüncü adımda ise girilen DNS’e ait Office 365 hizmetleri için tanımlanması gereken kayıtlar yer alır. Dördüncü adımda ise eğer daha önceden kullanıcılara ait herhangi bir verinin olması durumunda bu verilerin nasıl aktarılacağına dair bilginin yer aldığı bölüm bulunur. Örneğin daha önceden mail yapısı olan bir firmanın Office 365 platformuna bunları nasıl taşıyacağına dair yol gösteren bir kütüphane yer alamktadır. “Start using your services” başlığı altında ise artık Office 365 hizmetlerinin yönetileceğine dair işlemlerin nasıl yapılacağına dair bilgilerin yer alır. Böylelikle kullanıcılar sağlıklı bir şekilde Office 365 hizmetlerinden yararlanmış olucaktır.

5

 

“Setup” başlığı altında yer alan diğer seçenek ise “Advanced setup”tır. Bu seçenek ile devam edildiğinde Office 365 Deployement işlemlerine dair firmaların yapabileceği adımların ve kontrollerin yapıldığı ekran kullanıcıyı karşılayacaktır. Bu sayede on-premise ortamın Office 365 Deployement ortamına dair kontrollerin yapılması ya da Office 365 platformunda directory senkronizasyonunun yapılıp yapılmayacağına ya da migration işlemlerine dair bilgilere ve uygunluk testlerinin yapılması sağlanır.

6

“Advanced setup” seçeneğinin seçilmesi ile kullanıcılar “Onramp for Office 365” sitesine yönlendirilecektir. Burası varolan yapıyı check eden ve kullanıcıları yönlendiren bir kütüphane gibi düşünülebilir. “à” işareti ile devam edilmesi durumunda kullanıcıya var olan yapısı ile ilgili girdiler istedikten sonra, kullanıcının var olan yapısını check eder ve yapması gereken adımlara dair roadmap gösterilecektir. Böylelikle kullanıcılar buradan aldıkları feedbackler ile daha sağlıklı Office 365 Deployement işlemleri gerçekleştirebileceklerdir.

7

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin