Office 365’de Office 2016 ve Infopath 2013’in Beraber Kullanımı

233

InfoPath Microsoft’un Office desktop uygulaması olup akıllı formların oluşturulması için kullanılır. Oluşturulan bu formlar daha sonra SharePoint Online gibi ortamlarda yayınlanır. Haliyle SharePoint geliştiricileri için olmazsa olmaz uygulamalardan biridir.

Office 365 kullanıcılarından Office Pro Plus subscriptionları olanların InfoPath uygulamasını kullanabilirler. Office 365 planlarından E3 gibi planlarda kullanıcılar Office Pro Plus servisine sahiptirler. Haliyle buradaki kullanıcıların InfoPath kullanabilmektedirler. Ancak Microsoft Office 2013’den sonra InfoPath üzerine geliştirmeler yapmayacağını anons etmiştir ki, Eylül ayında yayınlanan Office 2016’da da InfoPath gözlemlenmemektedir. Bu durumda Office 2016 indirip aynı zamanda da InfoPath kullanmak isteyen kullanıcılar için çözüm Office 2013’deki InfoPath ile ilerlemek olacaktır. Bunun için office 365 kullanıcılarından Office Pro plus kullanım hakkı olanlar Office 2016 indirebildikleri gibi InfoPath 2013’ü de standalone indirebilmektedirler. Bunun için kullanıcıların Office 365 portallarındaki yazılım bölümünden gerekli işlemleri yapması yeterli olacaktır.

Şekilde de görüldüğü üzere Office 365 portallarındaki çark bölümünden “Office 365 Settings” bölümündeki “Settings” bölümünden gerekli yazılım indirme işlemlerinin yapılacağı “Software” kısmından yapılacaktır.

61

 

Software bölümünde Office 365’in sunmuş olduğu yazılımların Office programları gibi indirilme işlemleri gerçekleştirilir. Office başlığı altından Office paketlerinin indirilmesi gerçekleştirilirken, “Tools and add in” bölümünden araçlar ve add in’lerin indirilmesi gerçekleştirilir. Bunlar Office 365 Support and Recovery Assitant, InfoPath 2013, SharePoint Designer 2013 gibi ürünlerdir. InfoPath 2013’ün indirilme işlemi de bu bölümden yapılacaktır. Download and Install seçeneği ile devam edilmesi durumundan InfoPath 2013 cihazlara standalone olarak kurulmuş ve kullanılmaya hazır duruma gelecektir.

 

62

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin