OneDrive Erişim İstekleri Ayarları

OneDrive Erişim İstekleri Ayarları

 

OneDrive kullanıcılara belge ve dosya yönetimi için sunulan güvenilir platformdur. Kullanıcılara sunduğu yüksek depolama alanı, dosyalar üzerinde beraber iş birliği içerisinde çalışma ortamı, her yerden erişim ve sunduğu birçok özellik ile dijitalleşen dünya da iş hayatında yerini almıştır.

Uzaktan çalışmanın öneminin günden güne arttığı iş hayatında kullanıcıların beraber çalışabilecekleri teknolojileri kullanmaları da kritik konulardan biri haline gelmiştir. Belge yönetimi noktasında Microsoft 365’in sunduğu OneDrive teknolojisi ile kullanıcılar dosyalarını ve klasörlerini diğer kullanıcılar ile paylaşabilmekte ve aynı anda çalışabilmektedir. Bu noktada OneDrive kullanıcılara uçtan uca birçok özellik sunar. Bu özelliklerden biri de erişim isteğidir. Erişim isteği özelliği, belgelerde erişim yetkisi olmayan kullanıcıların, erişim izni istemelerine olanak sağlar. Böylelikle bir belge üzerinde yetki verilen kullanıcılar dışında yetkisi olmayan kullanıcıların erişim talep etmeleri ve belirli kontroller ile içeriğe erişimi sağlanır. Erişim isteği özelliği “Paylaş” seçeneği ile birlikte kullanılır. OneDrive site yönetici dışında başka birisi paylaşma özelliğini kullandığında site sahibine yönelik erişim isteği oluşturulur. OneDrive site sahibi erişim isteğini onaylayabilir, reddedebilir ya da yeni kullanıcıya atanacak izin düzeyini belirleyebilir.

OneDrive’daki erişim isteği özelliği ile ilgili ayarları için OneDrive’daki “Site Ayarları” bölümündeki “Site izinleri”ne tıklanır.

 

 

“İzinler” bölümündeki “Erişim İsteği Ayarları” ile kullanıcılar OneDrive’larına erişim isteği ayarlarını düzenler.

 

 

“Erişim İstekleri Ayarları” bölümünde üyelerin siteyi ve tek tek dosyaları ve klasörleri paylaşmalarına izin verilmesi, erişim isteklerine izin verme, erişim isteklerini kimin alacağı ve erişim isteği sayfasını görüntüleyen kullanıcılar için özel bir ileti eklenmesi ile ilgili ayarlar düzenlenir.

 

 

Erişim isteğinde bulunan kullanıcıları görüntülemek için “OneDrive ayarlarınız”a tıklanır ve “Diğer Ayarlar” bölümündeki “Erişim istekleri ve davetler”e tıklanır.

 

“Access Request” bölümünde dış kullanıcıların ve şirket içi veya Active Directory B2B kullanarak davet edilmiş kullanıcıların erişim istekleri görüntülenir. Yetkili kullanıcılar gelen istekleri onaylar ya da reddeder.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin