PowerShell ile Microsoft Teams Yönetimi

Microsoft Teams firmaların merkezi uygulama çatısını oluşturmanın yanı sıra kullanıcıların iletişim için kullandıkları ve merkezi yerden takvim, depolama hizmetlerine erişim sağladıkları, mağazadan istedikleri uygulamaları ekledikleri Microsoft 365 ve Office 365 hizmetinin sunduğu bulut teknolojisidir. Barındırdığı birçok özellik ile BT ekipleri tarafından da firma politikaları gereği BT ekipleri tarafından yönetimsel ayarların yapılması gerekmektedir. Bu noktada Microsoft Teams’in, BT yöneticileri için Microsoft Teams ve Skype Kurumsal Yönetim Merkezi, PowerShell kontrolleri ve Graph API’leri yani zengin bir araç seti vardır.

Microsoft Teams ve Skype Kurumsal Yönetim Merkezine Office 365 Yönetim Merkezinden erişim sağlarken, Microsoft Teams’e ait ayarlar yer alır.

 

TeamsPowerShell

 

Microsoft Teams’in yönetimi için PowerShell kontrolleri ise iki farklı PowerShell modülü ile yapılmaktadır. Bunlar Microsoft Teams PowerShell modülü (genel önizleme) ve Skype for Business PowerShell modülüdür. Teams PowerShell modülünde ekip oluşturmak ve ekipleri yönetmek için BT ekiplerinin ihtiyaç duyacakları tüm komutları içerir. Skype for Business modülünde ise politikalar, yapılandırmalar ve diğer Teams araçlarını yönetecek komutlar vardır. Teams Yönetici rollerine göre BT yöneticileri ilgili roller kullanabilirler. Teams Yönetici roller ile detaylı bilgiye ilgili linkten erişim sağlanabilir.

 

PowerShell Komutları ile Ekipleri Oluşturmak ve Yönetmek

Microsoft Teams ekiplerini oluşturmak ya da yönetmek için cmdlets’ler ile yönetmek için Microsoft Teams PowerShell modülüne ihtiyaç vardır. Microsoft Teams PowerShell modülü ile detaylı bilgiye ilgili linkten erişim sağlanacaktır. Microsoft Teams 0.9.3 için minimum PowerShell versiyonu 3.0 olmalıdır ve modülü yüklemek için “Install-Module -Name MicrosoftTeams -RequiredVersion 0.9.3” komutu kullanılmalıdır. İlgili modülün yüklenmesinden sonra Microsoft Teams cmdlet istekleri için Microsoft Teams’e bağlantı sağlanmalıdır. Bunun için “Connect-MicrosoftTeams” cmdlets kullanılır. İlgili komutun çalıştırılmasının ardından kullanıcı kimliği girilir.

 

TeamsPowerShell2

 

Bilindiği üzere ekipler ve Office 365 grupları birbiri ile entegre çalışmaktadır. Bir ekip oluşturulduğunda, ekibe ait Office 365 Group da oluşturulur.  Ekip oluşturmak, ekipleri listelemek, ekip ayarları kısaca temel ekiplerle ilgili ayarlar ve oluşturma komutları aşağıdaki listede yer almaktadır. Buradaki her cmdlets’in kullanımı ile ilgili bilgiye ilgili cmdlets’e tıklayarak erişim sağlanır. Bu cmdlets’lerin tümü son kullanıcılar olarak çalıştırılabilir, ancak yalnızca sahip olduğu veya üyesi olduğu ekiplerde çalışırlar. Eğer bir Global Yönetici veya Ekipler Servis Yöneticisi ise, kuruluşunuzdaki tüm ekiplerle ilgili işlemler yapabilir.

 

 

Add-TeamUser
Connect-MicrosoftTeams
Disconnect-MicrosoftTeams
Get-Team
Get-TeamChannel
Get-TeamFunSettings
Get-TeamGuestSettings
Get-TeamHelp
Get-TeamMemberSettings
Get-TeamMessagingSettings
Get-TeamUser
New-Team
New-TeamChannel
Remove-Team
Remove-TeamChannel
Remove-TeamUser
Set-Team
Set-TeamChannel
Set-TeamFunSettings
Set-TeamGuestSettings
Set-TeamMemberSettings
Set-TeamMessagingSettings
Set-TeamPicture

 

PowerShell ile Politikaları ve Ayarları Yönetmek

Microsoft Teams ile politikaları ve ayarları yönetmek için ise Skype for Business cmdlet modülü gerekir. Politikalar kullanıcılara uygulanacak ayarları içerir. Ayarlar ise tüm organizasyona uygulanır. Her politika türü oluşturulma, görüntüleme, silme, güncelleme ve kullanıcılara atama ile ilgili kendi cmdlets’leri vardır. Skype for Business cmdlets’ler ile detaylı bilgiye ilgili linkten erişim sağlanabilir. İlgili komuta tıklandığında komutun kullanımına dair bilgilere erişim sağlanır. Microsoft Teams ile ilgili komutlar genellikle Get, Set, New, Remove ve Grant komutları ile başlar ve – CsTeams… ile devam eder. Buradaki listeden Microsoft Teams ile ilgili komutlar buna göre filtrelenebilir.

 

TeamsPowerShell3

 

 

https://docs.microsoft.com/en-us/microsoftteams/teams-powershell-overview

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin