Uygulamalarım (Önizleme) Portalında Çalışma Alanları Oluşturma

Uygulamalarım (Önizleme) Portalında Çalışma Alanları Oluşturma

 

Microsoft 365 kullanıcılara bulut tabanlı birçok hizmet sunarken, uygulamaların kimlik yönetimini Azure Active Directory ile sağlar. Azure Active Directory (Azure AD), Microsoft’un bulut ve şirket içi uygulamalar için kimlik ve erişim yönetimini sağlayan sunduğu bulut teknolojisidir. İş hayatlarında kullanıcılar birçok uygulamayı kullanmakta olup, kullanıcılar bu uygulamalara birçok cihazdan ve konumdan erişim sağlar. Bu noktada Bilgi Teknolojileri (BT) yöneticileri açısından kimlik, erişim ve güvenlik konuları üzerine düşünülmesi ve çalışılması gereken konu haline gelir. Azure Active Diirectory kimlik ve erişim yönetimini merkezleştirirken, güvenlik noktasında da Çoklu Oturum Açma, Koşullu Erişim gibi özellikleri ile BT yöneticilerine birçok özellik sunar. Azure Active Directory kulllanıcılara Azure AD Galeri uygulamaları, uygulama proxy’si ile şirket içi uygulamalar, özel gelişmiş uygulamalar ve galeri olmayan uygulamalar olmak üzere dört ana uygulama türü sunar. Haliyle günlük iş hayatında farklı altyapılarla çalışan birçok uygulamaların kimlik v erişimleri Azure Active Directory ile tek noktadan yönetilir. Kullanıcılar, erişimi olan bulut tabanlı uygulamaları görüntülemek için  önizleme olan Uygulamalarım (My Apps) portalını kullanabilir. Uygulamalarım portalında kullanıcılar tek arayüzde tüm uygulamaları görüntüler. Aynı zamanda Uygulamalarım portalına çalışma alanları oluşturularak belirli uygulamalar gruplandırılır ve ayrı sekmede listelenmesi sağlanır. Böylelikle aynı uygulamaları kullanan kullanıcılar sadece ilişkili oldukları uygulamaların tek arayüzde görüntüler. Bir nevi çalışma alanları temelde kullanıcıların eriştikleri uygulamalarda filtreler uygular ve yalnızca çalışma alanında kullanıcılara atanmış uygulamalar listelenir.

Çalışma alanları ile ilgili özelleştirmeler yapabilmek için öncelikle Uygulamalarım (My Apps) önizleme özellikleri etkinleştirilmelidir. Bunun için Azure Active Directory’de “Kullanıcı alanları” seçeneğine tıklanır. “Kullanıcı ayarları” bölümündeki “Kullanıcı özelliği önizlemeleri” başlığı altındaki “Kullanıcı özelliği önizleme ayarlarını yönet”e tıklanır.

 

 

“Kullanıcı özelliği önizlemeleri”  arayüzünde Uygulamalarım deneyiminin önizleme özelliklerinin hangi kullanıcılar tarafından kullanılacağı belirlenir. İster belirli kullanıcılara isterse de tüm kullanıcılara yetkiler verilebilir.

 

 

Kullanıcılar Uygulamalarım (My Apps) portalına erişim sağlamak için varsayılanda https://myapps.microsoft.com bağlantı adresini kullanır. Firmalarda bu bağlantı linkleri özelleştirilebilir. Uygulamalarım önizleme özelliklerinin kullanımına izin verilen kullanıcılar Uygulamalarım portalında “Güncelleştirilmiş bir Uygulamalarım deneyimi mevcuttur” bilgisi görüntüler. “Deneyin” seçeneğine tıklayarak önizleme özellikleri ile ilgili yeteneklerini deneyimler.

 

Son kullanıcı portallarının özelleştirilmesine olanak sağlayan çalışma alanlarını eklemek için “Çalışma alanları (Önizleme)” bölümündeki “Yeni çalışma alanı” seçeneğine tıklanır.

 

 

“Yeni çalışma alanı” başlığı altında ilgili çalışma alanı ile yapılacak ayarların yer aldığı başlıklar bulunur. “Temel ayarlar” bölümünde çalışma alanına isim ve açıklama bilgisi girilir.

 

 

“Uygulamalar” bölümünde çalışma alanında yer alacak uygulamalar seçilir. Bunun için “Uygulama ekleme” seçeneğine tıklanır ve seçilen uygulamalar listelenir.

 

 

“Sahipler” bölümünde çalışma alanını yönetecek kullanıcılar ya da gruplar belirlenir. Bu kullanıcılar ilgili çalışma alanındaki tam düzenleme yetkisindeki sahip rolündedir. Sahipler belirlemek için ”Kullanıcı ve grup ekle” seçeneğine tıklanarak ilgili kullanıcı ya da gruplar seçilir.

 

 

Çalışma alanına erişim sağlayacak kullanıcı ya da gruplar bu başlıkta belirlenir. “Kullanıcı ve grup ekle” seçenekleri ile çalışma alanını kullanacak kullanıcılar belirlenir. Kullanıcılar, son kullanıcı portallarında bu çalışma alanlarını görüntüler.

 

 

“Gözden geçir + oluştur” bölümünde çalışma alanı ile ilgili yapılan ayarlar görüntülenir ve çalışma alanı eklemek için “Oluştur” seçeneğine tıklanır.

 

 

Oluşturulan çalışma alanı “Çalışma alanları (Önizleme)” arayüzünde görüntülenir. Kullanılmayan çalışma alanları da bu arayüzden silinir.

 

 

Oluşturulan çalışma alanları için kullanıcılar Uygulamalarım portalına  https://myapplications.microsoft.com veya özelleştirilmiş bağlantı linklerinden erişim sağlar. Bu arayüzde kullanıcılar oluşturulan çalışma alanlarını ve eklenen uygulamaları görüntüler. “All Apps” bölümünde tüm uygulamalara erişim sağlar.

 

 

BT yöneticileri çalışma alanları ile çalışma alanı oluşturma, düzenleme, silme, son kullanıcı için uygulama başlatma, self service uygulama ekleme, silme eylemleri gibi operasyonlarla ilgili detaylı bilgileri “Denetim günlükleri” bölümünde görüntüler.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin