Windows Server 2008 R2’de Forest Functional Level ve Domain Functional Level Düşürmek

Domain Controller kurulumlarında belirlenen “Forest Functional Level” ve “Domain Functional Level” kavramları istenilmesi durumunda kullanılacak komutlar ile de düşürülebilinmektedir.

Bu makalede de adım adım “Forest Functional Level” ve “Domain Functional Level” seviyelerinin düşürülmesi anlatılacaktır.

Aşağıdaki şekilde de görüldüğü üzere hali hazırda  “Forest Functional Level” seviyesi Windows Server 2008 R2 olan domain controller’ın “Forest Functional Level” ve “Domain Functional Level” ayarlarının Windows Server 2008’e düşürülmesi anlatılmıştır. Öncelikle örnekte bulunan domain controller olan makinenin forest ve domain functional level’larının incelenmesi gerçekleştirilmiştir.

Şekilde de görüldüğü üzere  domain controller olan makinenin Active Directory Module for Windows Powershell arayüzü açılarak “set-adforestmode” komutu ile “Forest Functional Level” ile ilgili ayarların yapılması sağlanır. “Identity” parametresi olarak değiştirilecek olan domain’in adı yazılır. “ForestMode” bölümüne ise istenilen Forest Functonal Level değeri girilir. Bu örnek üzerinde Windows Server 2008 yazılarak Forest Functional Level Windows Server 2008 R2’den, Windows Server 2008’ye düşülmesi sağlanmıştır.

Şekildeki arayüzde ise “set-addomainmode” komutu çalıştırılarak varolan Domain Functional Level üzerinde ayarların yapılması sağlanır. Burada da “Identity” kısmında değişiklik yapılacak domain adı yazılır. “DomainMode” bölümünde ise düşürülmesi gereken domain seviyesi belirlenir. Örnek üzerinde bu değer Windows Server 2008 belirlenerek, Windows Server 2008 R2 domain functional level seviyesinden düşürülme işlemi gerçekleştirilmiştir.

Gerekli komutların çalışırılmasının ardından “Forest Functional Level” ve “Domain Functional Level” seviyelerinin değiştirilme işlemi gerçekleştirilmiştir. Şekilde de görüldüğü gibi bu işlemler başarı ile gerçekleştirilmiştir.

 

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin