Microsoft Planner, To Do ve Project for Web için Denetim Özellikleri

Microsoft Planner, To Do ve Project for Web için Denetim Özellikleri

 

Microsoft 365 hizmetlerinde ve çözümlerinde kullanıcılar ve yönetici işlemleri ile ilgili birçok işlem gerçekleşir. Bunların denetimi de Bilgi teknolojileri çalışanları için önemli noktalardan biridir. Firmalar güvenlik ve uyumluluk standartları gereği Microsoft 365 hizmetlerinde gerçekleşen kullanıcı ve yönetici işlemlerini saklaması ve yönetmesi gerekir.

Microsoft Purview’deki denetim çözümlerinde firmaların uyumluluk ve güvenlik politikaları uygun, adli işlemlerde ya da soruşturmalarda denetim günlükleri ile ilgili gereksinimlerini karşılayacak özellikler yer alır. Aynı zamanda Microsoft 365 hizmetlerinde gerçekleştirilen işlemlerin takip edilmesine yardımcı olur. Denetim kayıtları gerektiği durumlarda yetkili kullanıcılar tarafından aranabilir, görüntülenebilir veya CSV dosyasına aktarılabilir. Firma politikasına göre denetim kayıtlarının yönetimi risk ekipleri, hukuk araştırmacıları, bilgi teknolojileri yöneticileri gibi ekiplere verilebilir. Microsoft Purview içerisinde yer alan denetim çözümü Audit (Standart) ya da Audit(Premium) olmak üzere sunulmaktadır. Bu iki çözümdeki yetenekler farklı olup ilgili linkten yetenekleri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşılabilir.

Microsoft 365 Purview denetim çözümleri içerisinde Planner, Microsoft To Do, Project for Web etkinleri de yer alır. Denetim kayıtlarının yönetilmesinden sorumlu olan kişiler buradaki denetim kayıtlarını saklayarak veri risklerini daha iyi tanımlar ve yönetir. Şüpheli etkinliklerin tespitinde, kötü niyetli kullanıcıların işlemlerinin denetimlerinde, uyumluluk süreçlerinde denetim kayıtları firmaları güvenli alanda durmalarını sağlar. Bu özellikleri kullanmak ve etkinleştirmek için lisans gereksinimleri incelenmelidir.

Microsoft Purview’in Microsoft To Do, Project for Web ve Planner için sunduğu denetim etkinleri için Microsoft Purview  uyumluluk portalına yetkili kullanıcı ile oturum açılır. Microsoft Purview uyumluluk portalındaki “Çözümler” başlığı altından “Denetim” seçilir. “Yeni Arama” arayüzündeki filtreler kullanılarak Planner, To Do ve Project for Web için olan etkinlikler filtrelenir. Etkinlikler, kayıt türleri ve iş yükleri altından ihtiyaca göre filtreler uygulanabilir.

 

 

Microsoft Purview içerisinde yer alan denetim yetenekleri ile Planner’da oluşturulan, değiştirilen, silinen planlar, planların içerisinde oluşturulan, değiştirilen, silinen, atanan planlar gibi Planner üzerinde yapılan birçok etkinlik ile ilgili bilgilere erişim sağlanır. Planner ile ilgili aranan etkinliklere erişmek için etkinlikler, kayıt türleri ve iş yükleri altındaki başlıklar kullanılır.

     

 

Microsoft To Do ile ilgili okunan görev, oluşturulan görev, oluşturulan alt görevler, oluşturulan görev listesi, silinen görevler gibi Microsoft To Do içerisindeki birçok etkinlik ile ilgili bilgilere erişim sağlanır. Microsoft To Do ile ilgili aranan etkinliklere erişmek için etkinlikler, kayıt türleri ve iş yükleri altındaki başlıklar kullanılır.

 

       

 

 

Microsoft Purview uyumluluk portalından Project for Web ile ilgili erişilen, oluşturulan, güncellenen, silinen proje bilgileri, erişilen, oluşturulan, silinen görev etkinlikleri Project for Web için yol haritası etkinlikleri ve yol haritası öğeleri etkinlikleri gibi Project for Web ile ilgili birçok  etkinliğe dair bilgilere erişim sağlanır. Project for Web ile ilgili aranan etkinliklere erişmek için etkinlikler, kayıt türleri ve iş yükleri altındaki başlıklar kullanılır.

 

          

 

 

Microsoft Purview içerisinde yer alan bu özellikler sayesinde kullanıcılar uçtan uca denetim etkinliklerini gereksinimlere göre inceleyebilir.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin