Microsoft Teams Toplantılarındaki Sunucu Rolü İzinlerini Kısıtlama

Microsoft Teams Toplantılarındaki Sunucu Rolü İzinlerini Kısıtlama

 

Microsoft Teams toplantıları ile kullanıcılar günlük iş hayatında lokasyon farketmeksizin çevrimiçi sesli, görüntülü ve sunum, masaüstü gibi paylaşımlar yapılmasına olanak sağlayan sanal toplantılardır. Microsoft Teams toplantıları işbirliği yapmak iletişim kurmak için kullanıcılara uçtan uca toplantı deneyimi sunar. Bu özellikleri ile iş dünyasında ve eğitim alanında yaygın olarak kullanılmakta olup, kullanıcılara yeni özellikler sunar. Teams toplantılarının en önemli özelliklerinden biri de toplantıdaki kullanıcıların rolleridir. Teams toplantısı oluşturulduğunda toplantıyı oluşturan kullanıcı toplantıyı düzenleyendir. Toplantı oluşturulduktan sonra seçilebilecek 3 farklı rol vardır: ortak düzenleyici, sunucu ve katılımcı. Her rolün kendi içerisinde yetki ve yetenekleri vardır.

Microsoft Yol Haritasında sunucu rolü izinleri ile ilgili güncelleme yayınladı. Yöneticilerin güvenilmeyen ortamlarda sunucu rolü izinlerini denetlemesine olanak tanıyan bir PowerShell sunuyor. Böylelikle sunucu rolündeki yetkileri kısıtlanıyor. Önemli değişiklikler arasında katılımcıların mikrofonlarının ve kameralarının devre dışı bırakma ya da etkinleştirilmesi, diğer katılımcıların rollerinin değiştirilmesi, katılımcıların ellerini indirmesi ya da katılımcıları kaldırma özellikleri kaldırılmıştır.

 

 

Microsoft Teams odaları haricinde kişisel ya da okul hesaplarında bu özellik geçerli olacaktır. Microsoft 365 yönetim merkezinde bu özellik ile ilgili bilgilendirme yapılmış olup, bilgi teknolojileri yöneticileri süreci ileti merkezinden bu yenilik ile ilgili durumu takip edebilirler. Microsoft özelliğin yaygınlaştırılması ile ilgili aşağıdaki bilgileri BT yöneticileri ile paylaşmıştır.

 

Hedeflenen Sürüm: Mart 2024’ün başlarında kullanıma sunmaya başlayacağız ve Mart 2024’ün sonuna kadar tamamlamayı bekliyoruz.
Standart Sürüm: Nisan 2024’ün başlarında kullanıma sunmaya başlayacağız ve Nisan 2024’ün sonuna kadar tamamlamayı umuyoruz.

 

BT yöneticileri bu özelliği aşağıdaki PowerShell komutu aracılığı ile yönetebilir:

Set-CsTeamsMeetingConfiguration -LimitPresenterRolePermissions (boolean)

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin