Ana Sayfa Genel Microsoft For...

Microsoft Forms’da Kullanıcıların Yanıtlarını E-Posta ve PDF Olarak Yazdırması ya da Görüntülemesi

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Microsoft Forms’da Kullanıcıların Yanıtlarını E-Posta ve PDF Olarak Yazdırması ya da Görüntülemesi

 

Microsoft 365 Forms kullanıcıların anketler, formlar, testler düzenlemesine ve yanıtlarını interaktif olarak takip etmelerini analiz etmelerine olanak sağlayan bulut uygulamasıdır. Kullanım kolaylığı ve diğer Microsoft uygulamaları ile entegre çalışması açısından kullanıcılar tarafından beğeni ile kullanılan uygulamalardır. Microsoft, bilindiği üzere bulut teknolojileri ile yeni özellikler sunar. Bu yenilikler ile kullanıcı ihtiyaçlarının karşılanması ve iş verimliliğini arttırmak hedeflenmektedir.

Microsoft Forms uygulamasında hazırlanan formu yanıtlayan kullanıcıların ilgili formun yazdırma, kaydetme ve yanıtladıktan sonra vermiş olduğu yanıtı görüntüleyebildiği e-posta bildirimi alması sağlanmıştır. Böylelikle yanıtlayan kullanıcılar yanıtlarını fiziksel olarak arşivleyebilecek, e-postalarına gelen e-posta ile vermiş oldukları yanıtları görüntüleyebileceklerdir. İlgili formda bu özellik formu tasarlayan kullanıcı tarafından etkinleştirilir ve yanıtlayan kullanıcılar formu yanıtladıktan sonra isterlerse yanıtlarını e-posta bildirimi ile alabilir ve form doldurulduktan sonra kullanıcıların karşılarına çıkan “Teşekkürler” ekranından da ilgili formu yazdırabilir ya da PDF olarak kaydedebilir. E-posta bildirimi firmadaki kuruluş içindeki kullanıcılara iletilirken, PDF olarak kaydetme ve formun yanıtını yazdırma işlemini forma erişim sağlayan firma içindeki ya da dışındaki kullanıcılar kullanabilir.

Formu düzenleyen kullanıcı bu özelliği ilgili formda etkinleştirmek için formun sağ üst bölümündeki “…”ya tıklar, “Ayarlar” bölümündeki “Yanıt okundu bilgileri” başlığındaki “Gönderimden sonra yanıtların alınmasına izin verme” seçeneğini işaretler.

 

 

Bu özelliğin seçilmesi ile forma erişimi olan kullanıcılar ilgili formu yanıtlar. Formun altında “Yanıtlarımın e-posta alındı bilgisini bana gönder” seçeneği ile kullanıcılar yanıtlarını görüntüleyebilecekleri linki içeren bir e-posta bildirimi alırlar. İlgili seçenek işaretlenip “Gönder” seçeneği ile devam edilir.

 

 

 

“Teşekkürler” bölümünde ilgili formun yanıtının gönderildiği bilgisi yer alır. Aynı zamanda “Yanıtların PDF’sini yazdırın veya alın” seçeneği ile kullanıcılar yanıtlarını PDF olarak ya da yazdırarak saklayabilirler.

 

 

“Yanıtların PDF’sini yazdırın veya alın” seçeneğine tıklandığında PDF dosyası olarak saklanacak ya da yazdırılacak formun önizlemesi görüntülenir. Kullanıcılar formun yazdırma ayarları ile ilgili ayarları yaptıktan sonra seçtikleri yazıcıdan çıktı alabilirler ya da PDF olarak ilgili formu kaydedebilirler.

 

 

Formu yanıtlarken seçtikleri “Yanıtlarımın e-posta alındı bilgisini bana gönder” seçeneği ile kullanıcılar yanıtlarını görüntüleyebilecekleri linki içeren e-posta bildirimi alır. Bu e-posta içerisinde “VIEW MY RESPONSES”ne tıklayarak forma girdikleri yanıtları görüntüler.

 

 

Şekilde yanıtladıkları form sonucunda aldıkları e-posta bildirimine tıklayarak yanıtladıkları form bilgilerini nasıl görüntülendiğine dair arayüz görüntülenir. Böylelikle kullanıcılar form yanıtlarına daha sonradan da ister PDF, ister yazıcıdan aldıkları bir çıktı belgesi isterlerse de e-posta bildirimindeki linke tıklayarak erişim sağlar.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar