Ana Sayfa Genel Microsoft Pla...

Microsoft Planner’da Akıllı Arka Planlar

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Microsoft Planner’da Akıllı Arka Planlar

 

Günlük iş hayatında ekip çalışması, ekip ruhu ve takım olabilmek ve birlikte iş birliği içerisinde çalışmak iş verimliliğini arttıran bir özelliktir. Ekip olarak çalışmanın zorlukları da mevcuttur ve firmalar bu noktada İnsan Kaynakları perspektifinden ve teknolojiler açısından değerlendirmeler yapar ve firma kültürüne uygun ekiplerle farklı özelliklerdeki insanları aynı hedefler için çalışmalarına olanak sağlar. Teknolojiler ekip çalışmasına uygun olarak sunulmalıdır ki Microsoft 365 sunduğu uygulamalar içerisinde ekip olarak çalışmalarına olanak sağlayan birçok iş uygulamasını sunar. Bunlardan biri de Microsoft Planner’dır. Microsoft Planner, ekip planları oluşturulmasına, oluşturulan bu planlarda ekiplerin iş tanımlarını yapmalarına, bu işlerden sorumlu kişileri belirledikleri, işin bitiş ve başlangıç zamanını belirledikleri iş ile ilgili detayları girdikleri bu sayede ekip üyelerinin hangi iş ile kimin sorumlu olduğunu ve ilgili işin ne durumda olduğunu gözlemledikleri tek platform üzerinden ekip çalışmalarını yürütebildikleri iş uygulamalarıdır. Basit şekilde özetleyecek olursak Planner ile ekipler verimli şekilde iş yüklerini yönetirler ve raporlar. Kullanım kolaylığı ve fonksiyonları da önemli avantajlarındandır. Kullanıcılar kullandığı uygulamalarda uygulamanın kullanıcı dostu olması adapte olunmasını kolaylaştırır ki hem özellikler ile hem işlevselliği de diğer önemli noktalardandır. Planner Microsoft 365 uygulamaları ile de entegre çalışan uygulamadır ki Teams bunların en önemlilerindendir. Yakın zamanda Teams uygulamasında Tasks başlığı altında görüntüleyeceğimiz Planner sayesinde kullanıcılar tek noktadan hem To Do’daki bireysel görevlerini hem de ekip görevlerini takip edebilecek ve bu uygulamaların özelliklerini kullanabilecektir.

Planner uygulamasından kullanıcıların seveceği görsel bir özellik daha sunulmuştur. Artık kullanıcılar Planner’da yer alan planlarına akıllı arka planları belirleyebileceklerdir. Microsoft, planların başlığına göre akıllı arka planları önerecek ve kullanıcılarda önerilen bu arka planları kullanarak ekip görev yönetimlerini eğlenceli hale getirecektir. Farklı planlara farklı arka plan resim önerileri sunulacağı için her plana benzersiz arka plan resimleri eklenebilecektir. Kullanıcılar için bu tarz özellikler uygulamalara daha hızlı adapte olmalarını ve görevlerin yönetimini daha sempatik hale getirecektir.

Kullanıcılar planlarına akıllı arka plan resimleri eklemek için ilgili planın plan ayarlarını açar. Bunun için Planner portalında ilgili plana tıklar ve planın üst bölümünde yer alan “…”ya tıklar. Buradaki “plan ayarları” ile devam ettiğinde “Genel” bölümünde ilgili plan başlığına uygun önerilen arka planlar görüntülenir. İlgili arka planlarından birini seçerek kullanıcılar planlarına görsellikler güzellikler kazandırır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar