Ana Sayfa Genel Microsoft Tea...

Microsoft Teams Konuk (Guest) Erişiminde Varsayılan Ayar Değişikliği

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Microsoft Teams Guest Erişiminde Varsayılan Ayar Değişikliği

 

Microsoft Teams, sohbet etme, video konferans ya da arama yapabilme, doküman yönetimi ve saklanması, ekip iletişimi ve uygulamalarının kullanımı gibi birçok özelliği ile kullanıcıların işbirliği içerisinde çalışmasını sağlayan çatı uygulamadır. Microsoft 365 hizmetleri içerisinde yer alan Microsoft Teams ile kullanıcılar tek bir platformdan şirket içerisinde ya da gerekli izinlerin tanımlanması ile şirket dışındaki kullanıcılarla da iletişim kurabilir ve farklı platforma ihtiyaç kalmadan çalışmalarını Teams üzerinden yürütebilir. Örneğin hizmet sunan ve farklı firmalarla iş süreçlerini yöneten şirketlerde Teams’in konuk erişim özelliği ile organizasyon dışındaki iletişimi ve iş birliğinin sağlanması mümkündür.

Microsoft Admin Center’da yakın zamanda konuk erişimi ile ilgili yapılandırma değişikliğine gidildiğine ileti yayınlandı. 8 Şubat 2021’den itibaren tüm müşteriler için varsayılan olarak Microsoft Teams uygulamasının konuk erişiminin açılacağı bilgisi paylaşıldı. Bu özellik firma kültürü ve politikası gereği kapatılmak istenebilir.

 

 

Konuk erişim varsayılan açılacağı ancak firma politikası gereği Teams uygulamasının konuk erişimi Teams Yönetim Merkezi’nden kapatılmalıdır.  Aynı zamanda istenirse Teams konuk erişim kapatılmadan Teams’deki özelliklerin kullanımı ile ilgili kısıtlamalarda yapılabilir.

 

 

Bilindiği üzere Microsoft Teams’deki ekipler arka planda Microsoft 365 Grupları ile çalışırlar. Teams’deki konuk erişiminin çalışması için Microsoft 365 Admin Center’dan Microsoft 365 Gruplarının konuk erişim ile ilgili ayarlarının açık olması gerekir. Bu ayar Microsoft 365 Admin Center’daki “Ayarlar” bölümündeki “Kuruluş ayarları” altında yer alır. Burada “Microsoft 365 Grupları” bölümünden konuk erişim ayarları düzenlenir.

 

 

Aynı zamanda Microsoft Teams içerisindeki ekip dökümanlarının yetkileri de konuklar için düzenlenebilir. Bilindiği üzere ekip içeriği olan dosyalar, klasörler ve listeler gibi özelliklerin bilgileri SharePoint’te depolanır. Konukların Teams’deki ekip içeriklerine ulaşabilmesi için SharePoint’te konuk erişimi için yetkilerin verilmesi gerekir. SharePoint içerisinde site bazlı erişim yetkileri ayarlanabileceği gibi kuruluş bazında da erişim yetkileri düzenlenebilir. Böylelikle tek tek ayar yapmak yerine tek noktadan sitelerin konuk erişimine dair ayarları yapılandırılabilir. Aynı zamanda varsayılanda dosyaların ve klasörlerin bağlantı ayarları da düzenlenebilir. Böylelikle kullanıcılar dosya ya da klasörleri paylaştıklarında varsayılan olarak seçilecek olan bağlantı türlerini belirlerler. Bu ayarlar kuruluş bazında yapılmak istendiğinde Microsoft 365 Admin Center’dan SharePoint yönetim merkezine erişim sağlanır. Buradaki “İlkeler” başlığı altında yer alan “Paylaşım” seçenekleri kullanılarak ekip içerisindeki ve SharePoint’teki belgelerin ve klasörlerin konuk erişimi ile ilgili ayarları düzenlenir. Burada yapılan ayarlar firmadaki tüm ekipleri ve SharePoint sitelerini etkiler.

 

 

Bu ve buna benzer ayarlar ile konuk erişimi ile ilgili uygun erişimler sağlanabilir aynı zamanda konuk erişimi ile ilgili güvenli paylaşım ayarlarına ilgili linkten erişim sağlanır.

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar