Ana Sayfa Genel OneDrive’da B...

OneDrive’da Belirli Dosya Türlerinin Eşitlenmesini Engelleme

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

OneDrive’da Belirli Dosya Türlerinin Eşitlenmesini Engelleme

 

Microsoft 365 hizmetlerinden OneDrive kullanıcılara belge yönetiminin yanı sıra yüksek depolama alanı sunar. Kullanıcılar OneDrive’da belgelerini depolamanın yanı sıra, farklı kullanıcılar ile paylaşabilir aynı platformda aynı belge üzerinde çalışabilir. Firmaların kullanıcılara sundukları OneDrive sayesinde kullanıcılar belgelerine her yerden erişebilirler. Sunduğu bu ve buna benzer birçok özellik ile uçtan uca belge yönetiminin yanı sıra kullanıcılara yüksek depolama alanı ve güvenli platform sunar. Kullanıcılar OneDrive’daki belgeleri ile bilgisayarları arasında senkronizasyonu sağlayacak OneDrive eşitleme istemcisi ile de bulut platformunda saklanan dosyalarına bilgisayarlarından erişebilir ve üzerinde çalışabilir. Böylelikle yaptıkları güncel belgeler otomatik olarak OneDrive’larına kaydedilir. Çift yönlü senkronizasyon sağlayan eşitleme istemcisi ile kullanıcılar her zaman güncel belgelere erişir.

Firmalardaki BT (Bilgi Teknolojileri) çalışanları firma kültürü ve güvenlik standartları gereği güvenlik ve uyumluluk ayarları yapmak zorundadır. OneDrive kullanımı ile ilgili ayarların yer aldığı OneDrive Yönetim Merkezi bulunur. Bu arayüzden BT çalışanları OneDrive kullanımı ile ilgili paylaşma, eşitleme, depolama, cihaz erişimi, uyumluluk, bildirimler ve veri geçişi ayarlarını yapılandırır. Eşitleme ayarları içerisinde OneDrive eşitleme istemcisinin hangi dosya türlerini engelleyeceğine dair ayar yer alır. Bu ayar sayesinde kullanıcılar BT çalışanlarının belirledikleri dosya türlerini eşitleme istemcisi ile yükleyemezler. Örnek olarak kullanıcıların mp3 uzantılı dosyaları şirket OneDrive’larına eşitleme istemcisi ile atmak istenilmediği durumda burada yer alan ayar kullanılabilir. Bilindiği üzere OneDrive kullanıcılara firma lisansları ile sunulan yüksek depolama alanı sunar ve ana nokta kullanıcıların firmayı ilgilendiren belgeleri burada barındırmaları ve üzerinde çalışmalarıdır. Haliyle kimi zaman bu tarz ayarlar ile kullanıcıların sunulan hizmetleri daha doğru kullanmaları da sağlanır.

BT yöneticileri eşitleme ile ilgili ayarları OneDrive Yönetim Merkezi’ndeki “Eşitleme” bölümünden yapar. Burada yer alan “Belirli dosya türlerini eşitlemeyi engelle” seçeneği ile aşağıda yer alan bölüme istenilen dosya uzantıları yazılır. Uzantılarda nokta ya da diğer noktalama işaretleri, boşluklar ve özel karakterler eklenmez. Bu ayar ile kullanıcılar OneDrive portallarına ilgili dosyayı yükleyebilirler ancak eşitleme istemcisi ile eşitleme sorunları yaşanacaktır. Aynı zamanda eşitleme istemcisi ile eşitleme yapılan bilgisayarlarındaki engellenen dosya türüne sahip dosya eklendiğinde eşitleme hataları alınır. Bu ayarın yapılmasının ardından OneDrive eşitleme istemcisinin bu ayarı algılaması ve değişikliği uygulaması yaklaşık 8 saat sürer.

 

 

İlgili ayarın yapılmasının ardından OneDrive eşitleme istemcisi çalışan bir bilgisayardaki engellenen dosya türünden bir dosya atılmak istenildiğinde aşağıdaki hata mesajı ile karşılaşılır.

 

 

Bilgisayarda eşitleme yapılan dizine gidildiğinde şekilde de görüldüğü üzere ilgili dosyanın eşitleme hatası görüntülenir. Eşitleme yapılamadığına dair eşitleme istemcisinde de uyarı yer almaktadır. Eşitleme hatası ile ilgili de detaylara gidildiğinde eşitlenen öğenin adına veya türüne izin verilmediği bilgisi görüntülenir.  Böylelikle OneDrive eşitleme istemcisi ile ilgili belirli uzantıya sahip dosyaların senkronizasyonu engellenir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar