Microsoft Whiteboard Depolama Alanını OneDrive İş Olarak Değiştiriyor

Microsoft Whiteboard Depolama Alanını OneDrive İş Olarak Değiştiriyor

 

Dijitalleşme ile kullanıcılar yeni teknolojilerle tanışmış ve iş hayatlarında bu teknolojileri kullanarak verimliliklerini arttırmışlardır. Microsoft 365’te sunduğu hizmetlerle kullanıcıların ve ekiplerin iletişim kurmalarına, iş birliği içerisinde çalışmalarına ve her yerden işlerini yapmalarına kısaca bulut teknolojisinin sunduğu güvenli platformları kullanarak üretken çalışma platformu sağlar.

 

 

 

 

14Microsoft Whiteboard, kullanıcıların iş birliği içerisinde verimli toplantılar yapmalarına ve etkileyici öğrenme deneyimlerine olanak sağlayan Microsoft 365 araçlarından biri olan dijital tuvaldir. Ekipler Microsoft Whiteboard ile ekip notları alabilir, şekilleri, şablonları kullanarak verimli toplantılar yapabilirler. Kullanıcılar toplantılarda beyaz tahtaya yazmalarına ihtiyaç duydukları noktada fikirlerin görselleşmesine yardımcı olacak Microsoft Whiteboard’u kullanabilir. Sunduğu özelliklerle ekipler herhangi bir yerden gerçek zamanlı iş birliği içerisinde çalışabilir ve tuval üzerindeki çizimleri, notları ile fikirlere odaklanmasına olanak sağlar.

Microsoft, Microsoft Whiteboard verilerini Ekim 2021’den sonra OneDrive İş uygulamasında saklayacağını duyurdu. Böylelikle kullanıcılar Whiteboard verilerini herhangi belge gibi oluşturabilecek, yönetebilecek, paylaştırabilecektir. Kullanıcılara içerik yönetimi noktasından izinler, paylaşımlar, uyumluluk, yönetim gibi birçok noktada avantajlar sunacaktır. Bu değişiklik ile beyaz tahtayı oluşturan ya da başlatan kişinin OneDrive İş’inde beyaz tahta saklanır. Böylelikle kullanıcı OneDrive İş’in sunduğu belge yönetimi özelliklerini Whiteboard dosyalarında da kullanabilecektir. Whiteaboard stand-alone uygulamasında ve Teams’de oluşturulan beyaz tahtalar için de bu özellikle geçerli olacaktır. Daha önce oluşturulan Whiteboard’daki beyaz tahtalar ve panolar Azure’da kalacak kullanıcılar buradaki verileri düzenleyebilecek ve kullanabilecektir. OneDrive İş uygulamasına sahip olmayan kullanıcılar ise, bu özellik etkinleştirildiğinde beyaz tahtalar oluşturamayacaktır ancak daha önceden oluşturulan panolar ve kendileri ile paylaştırılan beyaz tahtalar üzerinde de çalışabileceklerdir. Microsoft bu değişiklik ile ilgili kullanıcıları yönlendirecek daha ayrıntılı bilgileri paylaşacaktır. Aynı zamanda ilerleyen günlerde Whiteboard’ları SharePoint sitelerinde de saklama olanağı sunacaktır.

Bilindiği üzere mevcut durumda Whiteboard verileri Azure’da güvenli şekilde saklanmaktadır ve veriler ülkeye bağlı olarak farklı konumlarda saklanabilir. Microsoft 365 kullanıcıları verilerin depolandığı yer ile ilgili detaylı bilgilere ilgili linkten erişim sağlar.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin