Microsoft 365 Forms Kullanım Raporları

20
Microsoft 365 Forms Kullanım Raporları

 

Microsoft Forms, kullanıcıların anketler, formlar tasarlamalarına , yanıtları takip etmelerine ve oluşturulan form ve anketleri yönetmelerine olanak sağlayan Microsoft 365 hizmetidir. Kullanıcılar açısından kullanım kolaylığı sunan Forms ile kullanıcılar hızlıca istenilen formları ve anketleri dizayn edebilir. Sunduğu birçok özellik ile kullanıcılar hızlıca Microsoft Forms uygulamasına adapte olabilir. Aynı zamanda Microsoft 365 ‘in diğer hizmetleri ile entegre çalışır.

Bilişim Teknolojileri ile ilgilenen ekipler ve yönetim Microsoft 365 hizmetlerinin kullanımları ile raporları analiz ederler. Kullanım raporları ile kullanım durumlarının sonuçlarını görüntüleyebilmenin yanı sıra, kullanıcı alışkanlıklarını analiz edebilir, analiz sonucunda kullanıcı kullanımını arttıracak aksiyonlar alırlar. Böylelikle Microsoft 365 hizmetlerinin sunduğu her yerden erişim, verimlilik, zaman tasarrufu gibi avantajları dijital dönüşüm yolcuklarında destekler. Microsoft Forms ile ilgili de Microsoft yakın zamanda kullanım raporlarında form kullanımı ile ilgili metriklerin izlenmesine yardımcı olacak Form Graph API’larını kullanıcılara sunmuştur. Yetkili kullanıcılar Forms Graph API’lar ile ayrıntılı kullanıcı kullanımları ile ilgili ölçümlere erişir.

Forms Graph API set endpoints:

GET /reports/getFormsUserActivityUserCounts(period='{period_value}’)

GET /reports/getFormsUserActivityCounts(period='{period_value}’)

GET /reports/getFormsUserActivityUserDetail(period='{period_value}’)

 

 

Microsoft 365 Admin Center arayüzünden Forms ile ilgili kullanım raporlarına erişim sağlanır. Şekilde de görüldüğü üzere “Raporlar” altındaki “Kullanım” bölümündeki “Form” arayüzünde kuruluştaki form tasarımcıları ve yanıtlayıcılarının kullanıcı sayısını gösteren “Kullanıcılar” grafiği, kullanıcı etkinliklerini form oluşturma veya yanıtları açısından gösteren “Etkinlik” grafiklerinden raporlanır. Bu grafiklerle ilgili son 7, 30, 90 veya 180 gün olmak üzere zaman aralığı belirtilebilir. Aşağıdaki bölümde de Forms kullanan kullanıcıların kullanıcı adı, son etkinlik tarihi, oluşturulan form sayısı, yanıtlanan form sayısı gibi verilere erişilir. Kullanıcı adları gizli olarak görüntülenmiştir. Raporlarda kullanıcı grup ve site adlarının raporlarda gizli görüntülenmesi Microsoft 365 admin center’da “Ayarlar” başlığı altındaki “Kuruluş ayarları” bölümündeki “Hizmet” sekmesindeki “Raporlar” bölümünden ayarlanır. Microsoft Forms kullanım raporlarındaki metrikler istenirse dışa aktarılabilir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin