Microsoft 365 Yeni Özelliklerin ve Güncelleştirmelerin Yönetilmesi

122
Microsoft 365 Yeni Özelliklerin ve Güncelleştirmelerin Yönetilmesi

 

Microsoft, sunduğu bulut hizmetlerinde kullanıcılara uçtan uca çözümler sunmasının yanı sıra, bu hizmetleri günden güne geliştirir ve yeni özellikler ekler. Microsoft 365 son kullanıcılara dokunan birçok hizmeti bünyesinde barındırır. Haliyle her güncelleştirmenin kullanıcılar tarafından nasıl kullanılacağı ya da firma kültürüne uygun hale getirileceği yönetilmesi gereken konulardan biridir.

Microsoft yeni özellik ya da geliştirme yaptığında, güncelleştireceği ürünün ekipleri tarafından sınanır ve doğrulanır. Akabinde Office 365 ekipleri ve hemen ardından da Microsoft tarafından şirket içinde testler ve doğrulamalar yapılır. Microsoft kendi içerisindeki doğrulama sürecini tamamlamasının ardından eski adı İlk sürüm olan Hedefli sürüme katılan müşterilere bu güncelleştirmeleri yayımlar. Microsoft böylelikle her sürüm halkasında geri bildirim toplar ve kullanım durumundan çıkan ölçümlere göre güncelleştirmenin kalitesini de anlar. Kademeli olarak doğrulama işleminden sonra, dünya çapında sürümü yayımlar.

 

 

Microsoft tarafından yayınlanan yeni özellikler ve güncelleştirmeleri nasıl alacakları Bilgi Teknolojileri (BT) ekipleri tarafından yönetilebilir. Firmalar ilgili güncelleştirmeleri Hedefli sürüm olarak anında alabilecekleri gibi, Standart sürüm ile tüm müşterilere genel olarak yayımlandığında da alabilir. BT yöneticileri bunun ile Microsoft 365 Admin Center’daki “Ayarlar” bölümünün altındaki “Kuruluş profili” sekmesine tıklar ve buradaki “Sürüm tercihleri”ni düzenler.

 

 

 

“Sürüm tercihleri” bölümünü düzenlemek için “Düzenle” seçeneğine tıklanır ve “Yayın izleme” başlığı altında 3 seçenek görüntülenir. “Standart sürüm” genel olarak yayımlanan en son güncelleştirmelerin alındığı varsayılanda gelen seçenektir. Bu seçenek ile tüm kullanıcılar aynı anda genel olarak yayınlanan güncelleştirmeyi alır. Hedefli sürüm ile firmalar en son güncelleştirmelerin önceden alarak test etmelerine, kurum kültürlerine uygun halde nasıl kullabileceklerini tasarlamalarına ve erken geri bildirimler sağlayarak ürünün gelişimine de katkı sağlar.”Herkes için Hedefli sürüm” firmanın tüm kullanıcıları son güncelleştirmeleri önceden alırlar. Microsoft 365 hizmetleri son kullanıcılara dokunduğu için burada yeni gelen özellikler genel sürüme sunulmadan kullanıcılar tarafından kullanılması kimi zaman karmaşaya ve soruna neden olabilir. Bu gibi durumlarda “Seçili kullanıcılar için Hedefli sürüm” seçilerek firmadaki belirli kullanıcılarda güncelleştirmenin erkenden alınması ve test edilmesi sağlanır. Örneğin BT ekipleri önceden gelecek olan güncelleştirmeleri deneyerek kullanıcıların etkilerini ölçebilirler. Hedef sürümün belirli kullanıcılar tarafından kullanılması önceden etkilerin tespit edilmesi, yeni özellik ya da güncelleştirme ile ilgili kullanıcıyı bilgilendiren dokümanların hazırlanması, güvenlik ve uyumluluk ayarlarının kontrollerinin yapılması, BT destek ekipleri için gelebilecek sorunların analiz edilmesi ve sorunların giderilmesi için adımların belirlenmesi gibi birçok avantaj sağlar. Görüldüğü üzere Microsoft 365, kullanıcılara yenilikleri ve güncelleştirmeleri sağlıklı yönetmesi için birden fazla seçenek sunar.

 

 

 

 

https://docs.microsoft.com/en-us/office365/admin/manage/release-options-in-office-365?view=o365-worldwide

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin