Microsoft Forms ile Hazırlanan Formların WordPress’de Yayınlanması

240
Microsoft Forms ile Hazırlanan Formların WordPress’de Yayınlanması

 

Microsoft Forms, kullanıcıların form ve anketler hazırlayabildiği, paylaşabildiği ve sonuçların raporlandığı kullanımı kolay uygulamadır. Microsoft 365 içerisinde yer alan Microsoft Forms’un sunduğu özelliklerle ile sorular sorulabilir, iletişim bilgileri toplanabilir, kullanıcıların dosya yüklemelerine izin verilebilir, geribildirim ve eğitim formları tasarlanabilir. Bulut tabanlı çalışan Microsoft Forms, OneDrive ile entegre de entegre çalışarak forma girilen yanıtlar OneDrive’da Excel belgesinde saklanabilir. Böylelikle anlık yanıtlara Forms arayüzünden erişilebileceği gibi OneDrive’daki Excel belgesinden de erişim sağlanır. Forms arayüzünde yanıtların analizlerini yapmak için kullanıcı dostu görsel grafikler yer alır. Kullanıcılar Microsoft Forms ile birçok soru seçeneğine sahiptir, böylelikle istedikleri bilgileri toplamak için bu soru seçeneklerinin gücünden ve esnekliğinden yararlanır.

Görüldüğü üzere Microsoft Forms online bilgi toplamak için güçlü ve etkili hizmetlerden biridir. Kullanıcılar Microsoft Forms özellikleri ile formları hazırladıktan sonra kullanıcılarla paylaşabileceği gibi WordPress gibi web sitesi üzerinden de formlarını yayınlayabilirler. Böylelikle oluşturulan geri bildirim gibi formların yanıtları web sitesi üzerinden toplanır. Kullanımı kolay olan bu özellik için öncelikle Microsoft Forms’da oturum açılıp yayınlanmak istenen form hazırlanır. Hazırlanan form kullanıcılarla paylaşılır. Burada iki farklı seçenek yer alır. “Bağlantıya sahip olan herkes yanıtlayabilir” seçeneği bu form linkine sahip olan tüm kullanıcıların formu yanıtlayacağı anlamına gelir. Anonim formlarda bu paylaşma seçeneği kullanılabilir. Bu şekilde paylaşılan formun yanıtlarında yanıtlayan kullanıcı bilgisi anonim olarak görüntülenir. “Yalnızca kuruluşumdaki kişiler yanıtlayabilir” seçeneği ise sadece kuruluştaki kişilerin yanıtlayabildiği oturum bilgisine ihtiyaç duyulan paylaşma yöntemidir. Bu şekilde paylaşılan formun yanıtlarında kullanıcı bilgileri yer alır.  WordPress’de yayınlacak örnek form genel soru cevap formu olduğundan “Bağlantıya sahip olan herkes yanıtlayabilir” şeklinde form paylaşılmalıdır.

 

 

Formun paylaşılmasının ardından, form WordPress’de gömülü olarak yayınlanabilir. Bunun için formun iframe kodunun kopyalanması ve WordPress sitesindeki sayfada HTML editör yardımı ile formun iframe kodunun yapıştırılması gerekir. Formun iframe kodunu kopyalama için formun sağ bölümündeki “Paylaş” seçeneğindeki …… simgesine tıklanır. İlgili iframe kodu görüntülenir ve “Kopyala” seçeneği ile kopyalanır. Böylelikle ilgili iframe kodu ile form, web sayfasında kolayca yayınlanabilir.

 

 

İlgili formun kopyalanmasının ardından WordPress’deki bir yazıdada bunu yayınlamak için yeni yazı eklenir ya da varolan yazı düzenlenir. Yazının düzenlendiği arayüzde “Metin” seçeneği seçilir ve formun kopyalanan iframe kodu yapıştırılır. İstenirse formun iframe kodunda yükseklik, genişlik gibi ayarlamalar yapılabilir. Bu ayarlar WordPress sitesindeki formun görünümü ile ilgili ayarlardır.

 

 

Formun iframe kodunun yapıştırılmasının ardından WordPress’in yazı düzenleme arayüzündeki “Görsel” bölümde ilgili form Microsoft Forms’daki biçimlendirme ve stil özellikleri ile görüntülenir.

 

 

Gerekli ayarlamaların da yapılmasının ardından WordPress’deki yazıda Microsoft Forms ile hazırlanan form yayınlanır. Kullanıcılar yayınlanan forma yanıtlarını girerler ve form yanıtları Microsoft Forms arayüzünde anlık görsel grafiklerle görüntülenir ve analiz edilir.

 

15

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin