Microsoft Forms’da Form Ayarları

Microsoft Forms’da Form Ayarları

 

Microsoft Forms’da form ayarları için aşağıdaki adımlar uygulanır:

  • Microsoft 365 portalında Microsoft Forms açılır.
  • “Formlarım” bölümünden form ayarları düzenlenecek forma tıklanır.
  • Formun sağ üst köşesinde yer alan “…” bölümünden “Ayarlar” seçeneğine tıklanır.
  • “Bu formu kimler doldurabilir?” bölümünde formu dolduracak kişiler belirlenir. “Bağlantıya sahip olan herkes yanıtlayabilir” seçeneği ile formun bağlantısına sahip tüm kullanıcıların yanıtlayacağı anonim formlar hazırlanır. “Yalnızca kuruluşumdaki kişiler yanıtlayabilir” seçeneği ile kuruluştaki kişilerin yanıtlayacağı firma içi formlar hazırlanır. Formu yalnızca kuruluştaki kişilerin yanıtlayacağı seçenek ile ilerlendiğinde formu yanıtlayanların isimlerinin kaydedilip kaydedilmeyeceği, kişilerin formu sadece bir kere yanıtlayabileceği ile ilgili ayarlar da yapılır.
  • “Yanıt seçenekleri” bölümünde “Yanıtları kabul et” ile form yanıtlarının kabul edilip edilemeyeceği ayarlanır. Yanıtlar Kabul edilemez ise yetkisi olan kişiler formu dolduramaz ve gönderemez. “Başlangıç tarihi” ve “Bitiş tarihi” formun yanıtlanabileceği başlangıç ve bitiş tarihinin belirtildiği yerdir. Böylelikle formun sadece belirli zaman aralığında yanıtlanması sağlanır. “Soruları karıştır” seçeneği her kullanıcıya formdaki soruların karıştırılarak farklı sıra ile iletileceği ayardır. “Teşekkür iletisini özelleştirin” ayarı ile form doldurulduktan sonra yanıtlayan kullanıcılara gösterilecek olan iletidir. İstenirse bu ileti özelleştirilebilir.
  • “Bildirim” bölümünde formu yanıtlayan ve form sahibine iletilecek bildirimler düzenlenir. “Yanıt verenlere e-posta okundu bilgisi gönderme” seçeneği ile formu yanıtlayanlara giden okundu bilgisi e-postası iletilmez. “Her yanıt için e-posta bildirimi alın” seçeneği, form sahibine her yanıt için e-posta bildirimi alınır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin