Microsoft MyAnalytics

Office 365 temelde kullanıcılar arasındaki iş birliğini ve takım çalışmasını hedef almakta olup, servisler de bu hedef doğrultusunda geliştirilmektedir. Günlük iş hayatında sıklıkla kullanıclan mail trafiği aslında bu iş birliğinin gösergesidir. İnsanlar Office 365 alt yapısında bulunan mail sistemi ile birbirleri arasıdnaki, iş süreçlerini yürüttükleri gibi takvimlerinde yer alan toplantılar ile de çalışma saatlerini organize edebilmektedir. Haliyle kullanıcıların çalışma hayatlarında rol alan mail ve takvim bilgileri kişilerin çalışma alışkanlıkları ile ilgili veriler haline geliyor. Office 365 bu noktada “My Analytics” ürünü ile kullanıcıların verilerinden belirli hesaplamalar yaparak çalışma alışkanlıkları ile ilgili kullanıcılara raporlar sunabilmektedir. My Analytics ürünü ile kullanıcıların toplantılara, mail trafiklerine ve odaklandıkları saatler ile ilgili raporlardan, ençok hangi çalışma arkadaşı ile iletişim halinde olduğuna, maillerin ne kadarını okuduklarından ne kadarını gruplara ya da kişilere ilettiklerine kadar birçok detaya ulaşabilmektedir. Çalışma alışkanlıkları ile ilgili raporlara Office 365 portalından erişim sağlanabildiği gibi Outlook-add onlarından da mail bazlı raporlar ve genel raporlardan bazılarına erişim sağlayabilirler. MyAnalytics E5 paketleri ile beraber gelmekte olup Enterprise paketlere de add-on olarak eklenebilmektedir.

Delve Analytics ile piyasaya çıkan My Analytics ürünü günden güne gelişmektedir. My Analytics ürünün kullanımına ait detayların anlatıldığı video aşağıda yer almaktadır.

 

 

My Analytics raporlarından kullanıcılar sadece kendi firma çalışanlarının yanında farklı organizasyonlar ile ilgili çalışma saati bilgisi, okunan mail sayısı, cevap verme süresi gibi farklı firma çalışanları ile de çalışma alışkanlıkları raporlanabilecektir. Office 365 portalındaki Delve bölümüne gelindiğinde “Stay in touch” bölümündeki “Top collaborators” bölümünde “Search to add” kısmına ilgili mail adresi yazılarak aramam yapılabilir ve ilgili raporlara erişim sağlanabilir.

 

 

MyAnalytics_2

 

 

Ocak ayından itibaren My Analytics ile raporlar ve ağ bilgileri e-posta olarak iletilecektir. Buradaki raporların mail bildirimleri ve buradaki rapor bilgileri ile kullanıcılar zamanlarını hedeflerine uygun şekilde harcayacak planlar yapabilirler. Aynı şekilde edinilen bilgiler sayesinde çalışma verimliliklerini de ölçümleyebileceklerdir. “Feature settings” bölümünden “Email Digest” ayarı açılarak haftalık raporların iletilmesi sağlanacaktır. Şekilde ayarın yapılacağı arayüz yer almaktadır.

 

 

MyAnalytics_1

 

 

Aşağıdaki arayüzde örnek mail şablonu yer almaktadır.

 

 

 

MyAnalytics_3

 

 

 

 

Referans: https://blogs.office.com/2016/12/07/learn-more-about-the-insights-in-microsoft-myanalytics/

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin