Microsoft Teams Toplantıları için Kayıt İzni (Açık Rıza İzni)

26
Microsoft Teams Toplantıları için Kayıt İzni (Açık Rıza İzni)

 

Microsoft 365 bulut çözümlerinin en önemli özelliği her geçen gün kullanıcılar ayeni özellikler sunmasıdır. BT yöneticileri yeni sunulan ve geliştirilen özellikleri Micorosoft 365 Admin Center’daki İleti Merkezi’nden takip edebilir. Mart ayının başında Teams toplantılarında kullanıcılar tarafından beklenen toplantıda kayıt ile ilgili onay alınmasına olanak sağlayan açık kayıt izni özelliğini duyurdu. Böylelikle Teams toplantılarında kayıt başlatıldığında katılımcılardan açık onay istenir. Kullanıcı onay vermeden, kullanıcının ses, video, ekran paylaşımı gibi özellikleri toplantı kaydında yakalanmaz. Teams toplantı ilkeleri ile çalışan bu özellik varsayılanda kapalı olarak sunulacaktır. BT yöneticileri tarafından etkinleştirilmesi gerekmektedir. Bt yöneticileri kullanım deneyimini de göz önünde bulundurarak belirli kullanıcılara ya da herkese aktif edebilir. Standart ve GCC kullanıcıları için Mart ayının sonunda kullanıma sunulması başlanacak olup, Nisan ayı ortasına kadar kullanıma sunulması hedeflenmektedir. Bu özelliklerle ilgili detaylara İleti Merkezi’ndeki iletiden erişim sağlanır.

 

 

Yetkili BT yöneticileri ilgili özelliği etkinleştirmeden önce aşağıdaki durumları göz önünde bulundurmaları gerekmektedir:

 

  • Bu özellik Katılım Raporu ile çalışır. Katılım Raporu’nu devre dışı bırakan firmalar için, son kullanıcılar bir kayıt başlatıldığında mikrofonlarını, kameralarını veya ekran paylaşımlarını/içerik paylaşımlarını etkinleştiremezler.
  • Son kullanıcıların kesintiye uğramasını önlemek için Teams’in en son sürümünü kullanıyor olmaları gerekir.
  • Açık rıza gereken toplantılarda kullanıcılar eski istemci sürümlerini kullanıyorsa ya da CarPlay gibi desteklenmeyen noktalardan toplantılara katılım sağlıyorsa kayıt sırasında mikrofonlarını, kameralarını veya ekran paylaşımlarını/içerik paylaşımlarını etkinleştiremez.
  • Teams toplantı odalarını kullanan kullanıcılar ve PSTN kullanıcıları kayıt bildirimleri almaya devam edebilir, ancak açık kayıt onayı sağlayamazlar ve onay verileri “geçerli değil” veya “otomatik onay” olarak kaydedilir.

 

Gerekli durumlar göz önünde bulundurularak etkinleştirmek istenilen açık rıza onayı için yetkili kullanıcılar PowerShell komutları ile ilgili özelliği etkinleştirmelidir. Öncelikle aşağıdaki komutlar ile PowerShellGet modülü indirilir.

Install-Module -Name PowerShellGet -Force -AllowClobber

 

 

Microsoft Teams modülü indirilerek ilerlenir. Teams PowerShell modülü Windows PowerShell 5.1’i desteklemektedir. Aynı zamanda .NET Framework 4.7.2 veya sonraki sürümün yüklenmesi gerekir.

Install-Module -Name MicrosoftTeams -Force -AllowClobber

 

 

Microsoft Teams PowerShell modülü yüklendikten sonra aşağıdaki komut ile yetkili kullanıcı hesabı girilerek Microsoft Teams’e bağlantı sağlanır.

Connect-MicrosoftTeams

 

 

Teams toplantıları ile ilgili kullanıcılara uygulanan ilkedeki açık rıza durumunu görmek için aşağıdaki komut çalıştırılır. Örnekte herkese uygulanan “Global” Teams toplantı ilkesinin açık rıza ile ilgili durumu görüntülenir. Varsayılanda kapalı geldiği gözlemlenir.

Get-CsTeamsMeetingPolicy -Identity Global | fl Identity,ExplicitRecordingConsent

 

 

Teams toplantılarında kayıt alma sırasında kullanılacak açık kayıt izni ile ilgili özellik aşağıdaki komut ile etkinleştirilir.

Set-CsTeamsMeetingPolicy -Identity Global -ExplicitRecordingConsent Enabled

 

 

Aşağıdaki komut ile ilgili Teams toplantı ilkesindeki parametrenin değeri “Enabled” olarak görüntülenir. Böylelikle ilkenin uygulandığı kullanıcılarda Teams toplantı kayıtlarında açık rıza özelliği etkinleştirilir.

Get-CsTeamsMeetingPolicy -Identity Global | fl Identity,ExplicitRecordingConsent

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin