Microsoft Teams Toplantılarında Toplantıyı Kilitleme

Microsoft Teams Toplantılarında Toplantıyı Kilitleme

 

Günümüzde dijitalleşen iş hayatı ile beraber kullanıcılara iş verimliliğini arttıracak birçok teknoloji sunulmaktadır. Beraber çalışmanın önem kazandığı aynı lokasyonda çalışıyor deneyimi yaşamak ve her yerden ulaşmak, iş birliği içerisinde çalışmak gibi konular artık firmaların olmazsa olmazlarından. Microsoft Teams bu noktada kullanıcılara sohbet edebilme, ekip olarak çalışabilme, toplantılar yapabilme, depolama alanlarına tek noktadan ulaşma ve buradaki belgelerle iş birliği içerisinde çalışma, farklı uygulamaları entegre edilerek ekip olarak çalışılan uygulamalara tek noktadan merkezi erişme imkanı sağlayan platformdur. Sunduğu bu ve buna benzer birçok özellik ile de kullanıcılara teknolojinin avantajlarını iş hayatında kullanmalarını sağlar.

Çevrimiçi görüşmeler ve toplantılar günümüz koşullarının vazgeçilmez özelliklerinden biridir. Microsoft Teams, çevrimiçi toplantılar noktasında kullanıcılara uçtan uca deneyim sunar. Günden güne gelişen ve farklı özellikler sunan Microsoft Teams ile kullanıcılar toplantıları fiziki lokasyonda yaptığı deneyimi hatta daha fazlasını yaşar. Çevrimiçi toplantılarda kullanıcılar sunumlar paylaşabilir, yazışmalar yapabilir, toplantıyı kayıt altına alabilir, beyaz tahta kullanımı ile anlatmak istediği konuyu yazıp çizebilir, konferans salonunda katılımcılar oturuyormuşçasına toplantılar yapabilir, katılımcı raporlarına erişim sağlayabilir, santral entegrasyonu ile toplantılara katılım gösterebilir, kullanıcılar beğendikleri konularda emojiler ile tepkilerini gösterebilir, soru sormak istediklerinde el kaldırabilir, toplantı notları tutabilir, görüntülü görüşmeler yapabilir, tartışma odalarını oluşturarak toplantı odalarındaki belirli katılımcıların beyin fırtınası yapmasına olanak sağlayacak ortamlar oluşturabilir ve daha birçok özellik ile uçtan uca toplantı deneyimini yaşayabilirler.

Microsoft Teams aynı zamanda kullanıcıların gizli toplantılar yapmak ve gizliliği korumak için aynı bir toplantı odasını kilitlercesine çevrimiçi toplantıların da kilitlenmesine ve katılımcıların katılmasını durdurulmasına olanak tanıyan bir özellik sunar. Bu özellik ile toplantı organize eden kullanıcılar toplantıya katılımı engellemek için toplantıyı kilitler. Kilitli olan toplantıya herhangi bir cihazdan katılmak isteyen kullanıcılar toplantının kilitli olduğunu bilir ve o toplantıya katılım sağlayamaz. Katılımları engellense bile, toplantıya davet edilen kullanıcılar, toplantı devam ederken toplantı sohbetinde ve toplantı bittikten sonra toplantıda kullanılan belgeler ve kaynaklara erişmeye devam edebilir. Böylelikle toplantıyı organize eden kullanıcı toplantıyı neden kilitlediğini ve toplantıyı yeniden diğer kullanıcılara açacağı zamanı sohbet üzerinden diğer kullanıcılara iletebilir.  Bir nevi diğer katılımcıları durum ile ilgili bilgisi sağlayacağı platform sunulur.

Microsoft Teams toplantılarını kilitlemek için toplantıdaki “Katılımcıları göster” simgesine tıklanır. Akabinde “Katılımcılar” başlığının yanındaki “…”daki “Toplantıyı kilitleyin” seçeneği seçilir. Bu işlemi toplantıyı düzenleyen kullanıcı gerçekleştirebilir.

 

 

“Toplantıyı kilitleyin” seçeneğine tıklandığında kullanıcının onayını alan bir arayüz görüntülenir. Bu arayüzde toplantının kilitlenmesi ile başka kullanıcıların katılım sağlayamayacağı ancak davetlilerin toplantı sohbetine, kaydı ve diğer toplantı bilgilerine ulaşacağına dair bilgi yer alır. “Kilitle” seçeneği ile toplantı kilitlenir.

 

 

Toplantı kilitlendiğinde toplantının üst bölümünde ilgili toplantının kilitlendiğine dair bilgi görüntülenir.

 

 

Kilitlenen toplantıya davet edilen diğer kullanıcılar katılım sağlamak istediğinde aşağıdaki arayüzü görüntüler. Bu arayüzde bu toplantının kilitli olduğu bilgisi ve kimsenin katılamayacağı bilgisi yer alır. Kullanıcı bu arayüzü kapatabilir ya da yeniden toplantıya katılım sağlamak isteyebilir.

 

 

Toplantıyı düzenleyen kullanıcı kilitlenen toplatının kilidini açabilir. Bunun için “Katılımcılar” arayüzündeki “…”ya tıklar ve “Toplantının kilidini açın” seçeneğini seçer. Toplantının kilidi açıldıktan sonra davet edilen kullanıcılar ilgili toplantıya katılım sağlayabilir.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin