Microsoft Teams Yönetim Merkezindeki Avatar Ayarları

Microsoft Teams Yönetim Merkezindeki Avatar Ayarları

 

Microsoft Teams, firmalarda sohbetler, toplantılar, notlar ve eklentileri bir araya getiren işbirliği ve iletişim için kullanılan platformdur. Microsoft Teams, firmaların daha etkili işbirliği yapması ve verimliliği artırması için tasarlanmıştır. Teams kullanarak ekip içinde iletişimi kolaylaştırır, kullanıcıların birbiri ile  bağlantı kurmasına ve iş hayatındaki dijital dönüşümü sağlar. Ekipler, ekiplerdeki kanallar, paylaşılan görev listeleri ve işbirliği uygulamaları gibi birçok özellik ile kullanıcıların uyum içerisinde çalışmasına olanak sağlayarak paylaşımlı alanlar sunan platformdur. Aynı zamanda grup aramaları, sesli mesajlar, çağrı aktarımı gibi arama ve sesli mesaj özellikleri de bulunur. Çevrimiçi iletişimin arttığı iş hayatında Microsoft Teams, görüntülü konferanslar ve toplantılar düzenlemek için kullanışlı platformdur. PowerPoint Live, Microsoft Whiteboard ve yapay zeka destekli toplantı notları gibi birçok özelliği ile kullanıcıların etkili toplantılar düzenlemesine olanak sağlar.

Microsoft Teams sunduğu özellikleri ile tek noktadan birçok uygulamayı ve özellikleri kullanmaya olanak sağlarken dijital dönüşüm yolculuğunda kullanıcılara eşlik eder.  Microsoft Teams’deki Avatarlar uygulaması, firmaların dijital dönüşümlerinde meta verse dünyasını iş hayatına getiren özelliktir. Hibrit çalışma modelinde video konferanslar iş hayatında önemli yer tutmakta olup, Avatarlar uygulamasının özelliği Teams’de sanal ve gerçek dünyayı bir araya getirir ve bu özellik ile Teams toplantılarına katılan kullanıcılar kamera görüntüsü yerine üç boyutlu avatarları veya animasyonları kullanırlar. Bir nevi kullanıcıların kameralarını açmadan toplantılarda varlık göstermelerine olanak sağlar. Bu da aslında yoğun iş hayatında kamera açmak istemeyen kullanıcıların da rahat iletişim kuracakları platform sunar. Kullanıcılar toplantılara uygun avatarları seçerek kendilerini göstermek istedikleri şekilde temsil ederler.

Microsoft Teams’deki Avatar özelliği için kullanıcıların Teams Essentials, Microsoft 365 Business Basic, Microsoft 365 Business Standart, Microsoft 365 Business Premium, Microsoft 365 E3/E5 veya Office 365 E1/E3/E5 lisanslarından birine ihtiyacı vardır. Aynı zamanda uygulamanın kullanılması için minimum önerilen donanım gereksinimleri vardır. Teams uygulamasındaki avatarların düzgün çalışması için güvenlik duvarında 80 ve 443 TCP bağlantısı için izin verilmesi gerekir:

  • *.microsoft.com
  • *.office.com
  • *.office.net

Bilgi Teknolojileri çalışanları firmalarda Teams’deki Avatarlar uygulamasının özelliği ile ilgili ilkeleri kullanarak bunların kimlerin kullanacağını belirleyebilir. Aynı zamanda kurulum ve ilkelerle kontrol sağlar. Burada uygulanacak ilkelerle uygulamanın hangi kullanıcılar tarafından kullanılabilir olup olmadığı, Teams istemcisine otomatik olarak sabitlenip sabitlenmediği veya kullanımın engellenip engellenmeyeceği kontrol edilir.

Kullanıcılar Teams uygulamasındaki avatarları manuel olarak yükleyip sabitleyebilir. Bilgi teknolojileri ekibi kurum kültürüne uygun olarak şekilde  Teams’deki Avatarlar uygulaması için bazı ayarları ve ilkeleri düzenleyerek merkezi olarak yönetebilir. Microsoft Teams yönetim merkezinde Avatarlar uygulaması ile ilgili belirli ayarlar ve ilkeler kullanıcılara uygulanabilir.

Teams uygulamasında Avatarlar uygulamasını kullanmak için Microsoft Teams yönetim merkezinden izinler verilmelidir. Microsoft Teams yönetim merkezindeki “Teams uygulamaları” altındaki “Uygulamaları yönet” bölümünden ilgili Avatarlar uygulamasına izin verilir.

 

 

 

Teams uygulamasına Avatarlar uygulamasının önceden yüklenmesi için Microsoft Teams yönetim merkezindeki “Teams uygulamaları” altındaki “Kurulum ilkeleri” ayarlanmalıdır. Avatarlar uygulaması kuruluş çapında yüklenecekse mevcut “Genel (Organizasyon çapında varsayılan)” ilkesine Avatarlar uygulaması da eklenebilir ve ilke düzenlenebilir. Yeni ilke eklenerek firma kültürüne uygun ayarlar ilke içerisinde düzenlenebilir ve kullanacak kullanılara bu ilke atanabilir. Örnekte tüm kullanıcılar için ilgili kurulum ilkesi uygulanması için “Genel (Organizasyon çapında varsayılan)” ilkesine Avatarlar uygulaması eklenir. İlgili ilkeye tıklanır ve “Yüklü uygulamalar” başlığı altından “Uygulama ekle”ye tıklanır. Avatarlar uygulaması aratılarak “Ekle” seçeneği ile “Avatarlar” uygulaması ilgili ilkeye eklenir ve ilke kaydedilerek bir süre sonra Teams uygulamasına Avatarlar uygulaması tüm kullanıcılar için yüklenmesi sağlanır.

 

 

 

Avatarlar uygulaması Teams uygulamasına politikalar ile sabitlenebilir. Microsoft Teams yönetim merkezindeki “Teams uygulamaları” altındaki “Kurulum ilkeleri” bölümünden Avatar uygulaması sabitlenecek ilkeye tıklanır. Kuruluş çapında Avatarlar uygulaması sabitlenecekse mevcut “Genel (Organizasyon çapında varsayılan)” ilkesine tıklanır. “Kullanıcı sabitleme” özelliği etkinleştirilir. “Sabitlenmiş uygulamalar”a Avatarlar uygulaması da eklenir ve ilke kaydedilir. Yeni ilke oluşturularak da bu ayarlar yapılır ve belirli kullanıcılara ilgili ilke atanır.

 

 

Belirli kullanıcılar ya da gruplar için Teams uygulamasında avartarların kullanılması engellenebilir. Bunun için ilke oluşturulmalıdır. Oluşturulan bu ilke engellenecek kullanıcılara ya da gruplara atanır. Avatar uygulamasının engellenmesi için Microsoft Teams yönetim merkezindeki “Teams uygulamaları” altındaki “İzin ilkeleri” bölümünden uygulama izin ilkesi oluşturulmalıdır. Belirli kullanıcı ya da grup için avatar uygulamasını engellemek için “Ekle” seçeneğine tıklanır. İlkeye isim verilir. “Microsoft uygulamaları” altından “Belirli uygulamaları engelle ve diğerlerinin tümüne izin ver” seçilir. “Uygulamaları engelle” seçeneğine tıklanarak “Avatarlar” uygulaması seçilir ve ilke kaydedilir.

 

 

Avatarlar uygulaması engellenecek kullanıcılar için oluşturulan ilke seçilir ve “Kullanıcıları yönet” başlığı altından “Kullanıcıları ata” seçeneği ile ilgili kullanıcılar seçilir. Yeni ilkenin veya ilkelerin güncellemelerinin etkili olması için kullanıcıların Teams uygulamasını yeniden başlatması gerekir.

 

 

Bilgi Teknolojileri ekibi kullanıcılarının avatar profillerini Microsoft Teams yönetim merkezi içerisinden görüntüleyebilir, dışa aktarabilir ya da kaldırabilir. Kurum kültürüne uygun olmayan ya da saldırganlar tarafından oluşturulan avatarların raporlanması gerekirse işlem yapılması için elverişli bir özelliktir. Microsoft Teams yönetim merkezindeki “Kullanıcıları yönet” bölümünden ilgili kullanıcıya tıklanır ve “Avatar profili” altında kullanıcının avatar profili görüntülenir. İlgili profil kaldırılabilir ya da kullanıcının avatar yapılandırımasının JSON dosyası oluşturulmak için dışarı aktarılabilir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin