Microsoft Teams Toplantı Rolleri

438
Microsoft Teams Toplantı Rolleri

 

Microsoft Teams toplantıları ile kullanıcılar günlük iş hayatında lokasyon farketmeksizin çevrimiçi sesli, görüntülü ve sunum,masaüstü gibi paylaşımlar yapılmasına olanak sunan toplantı alanlarına sahip olur. Teams toplantıları ile firma kullanıcıları ve firma dışındaki kullanıcılar ile toplantılar yapılabilir. Haliyle toplantıların iş hayatında önemli yer tuttuğu günümüzde kullanıcıların heran istedikleri kullanıcılarla ve sunduğu özelliklerle de uçtan uca toplantı deneyimi yaşamalarına olanak sunar.

Microsoft Teams günden güne gelişmekte olup, birçok kullanıcı tarafından Teams toplantılar ile beklenen özellik olan toplantı rolleri desteklenmektedir. Toplantı rolleri ile sunumu yapan rolü ardından toplantı yapma ve diğer eylemleri yapma hakkı olan belirli katılımcılara, toplantı kaydetme gibi yetkiler atanır. Teams toplanrısı oluşturulduğunda, oluşturan kişi düzenleyici ve diğer kullanıcılar içerik paylaşabilen, lobideki kişileri kabul edebilen ve kayıtları başlatıp, durdurabilen yani sunum yapan rolündedir. Haliyle yetkilerin kişilere göre atanması, kimlerin neler yapabileceğini belirlemek ve kısıtlanması önemli özelliklerden biridir. Teams toplantılarında sunucu ve katılımcı rolü vardır. Her rolünde kendi içerisinde yetkileri ve yetenekleri vardır. Aşağıdaki tabloda Teams toplantıları ile roller ve özellikleri yer alır:

 

Özellik Ajanda Sunan Katılanlar
Görüntülü konuşun ve paylaşın + + +
Toplantı sohbetine katılma + + +
İçerik paylaşma + +
Başka birinin paylaştığı bir PowerPoint dosyasını özel olarak görüntüleme + + +
Başka birinin PowerPoint sunusunun denetimini alma + +
Diğer katılımcıların sesini kapatma + +
Katılımcıları kaldırma + +
Lobideki insanları kabul etme + +
Diğer katılımcıların rollerini değiştirme + +
Kaydı başlatma veya durdurma + +

 

Teams toplantı rollerini düzenlemek için öncelikle ilgili toplantı talebine oluşturulur ve toplantı talebi içerisindeki “Toplantı seçeneklerine” tıklanır.

 

 

“Toplantı seçenekleri” bölümünde ilgili toplantı ile lobide bekleme ayarları ve kimlerin sunacağı ile ilgili ayarlar yapılır. Tüm kullanıcılar, kuruluştaki kişiler ya da kuruluştaki kişiler ve güvenilir kuruluşların lobide beklemesi ile ilgili ayarlar yapılabilir. Aynı zamanda herkesin, sadece kuruluştaki insanların, belirli kişilerin ya da yalnızca toplantıyı düzenleyen kişinin sunumu yapabilir. Farklı kuruluşlardaki kullanıcılar sunucu olarak seçilemezler. Bu roller toplantı sırasında da değiştirilebilir. Bunun için takvim bölümünden ilgili toplantı seçilir ve toplantı seçeneklerinden düzenlenir ya da toplantıdaki kişilerin görüntülendiği “katılımcıları göster” bölümünden ilgili kullanıcının yanındaki “…”  işaretine tıklanır ve kullanıcıya sunucu ya da katılımcı rolü tanımlanır.

 

 

 

 

https://support.office.com/en-us/article/roles-in-a-teams-meeting-c16fa7d0-1666-4dde-8686-0a0bfe16e019

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin