Office 365 Billing Paneli & Purchase Services Paneli

138

Billing Paneli

Office 365 Admin Center’da bulunan “Billing” başlığı altında firmaların sahip oldukları lisanslar ve onlara ait faturalar ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Böylelikle firmalar ne kadar lisansa sahip olduklarını ve bu lisansların kaç tanesinin kullanıldığını, fatura miktarlarını gözlemleyebileceklerdir.

“Billing” başlığının altında iki alt başlık yer almaktadır. Bunlar “Subscriptions” ve “Licenses” olarak adlandırılmıştır. “Subscriptions” başlığı altında firmanın sahip olduğu subscriptions gözlemlenecektir. Bu subscription’ın durum bilgisine, alınan kullanıcı lisans sayısına, ödeme miktarına ve lisansların son kullanma gününe dair bilgilere sahip olacaktır. “Subscription Details” bölümünde ise sahip oldukları subscription’a ait bilgiler, fatura bilgileri, adres bilgileri gibi detaylar gözlemlenir. “New subscription” ile devam edilmesi durumunda firma yeni bir subscriptions daha ekleyecektir. “Resources” bölümünde ise subscription bölümünde yapılabilecek ayarlara dair kaynakların bulunduüu linkler yer almaktadır.

1

“Billing” başlığı altında bulunan “Licenses” başlığında ise firmaya ait lisansların gözlemlenir. Burada alınan Office paketleri ve alınan lisans sayılarının yanında, alınan bu lisansların kaç kullanıcıya atandığı ve expire olan lisanlar gözlemlenir.

2

Purchase Services Paneli

Firmalarda kullanıcı sayıları dinamik bir değerdir. Gerek işten çıkmalar gerek yeni personel alımları sonucunda, IT ekibininde yeni gelen kullanıcılara lisans alımı yapmaları gerekmektedir. Office 365 platformunda lisans alımı kolay bir süreçtir. IT çalışanları anlık gerekli lisans alımını Office 365 portalından alabilmektedir. Bunun için “Purchase Services” başlığı altından devam edilmelidir.

1.1

“Purchase Services” böümüne tıklandığındaOffice 365 paketlerinin bulunduğu bir katolog yer almaktadır. Bu bölümde Office 365 paketlerine ait özellikler de anlatılmıştır. Ayrıca her paketin global taraftaki fiyatları da gözlemlenmektedir. IT çalışanları, ihtiyaçlar doğrulturusunda Office 365 paketlerinin özelliklerine göre istedikleri paketleri satın alabileceklerdirç Almış oldukları lisansları da anında kullanıcılara atayabileceklerdir. Lisans alımı yapmak için ilgili lisansa gelinerek “Add” butonuna tıklanmalıdır. “View current subscription” bölümünde firmanın var olan subscription bilgileri gözlemlenmektedir.

1

Herhangi lisans bölümünde “Add” başlığına tıklandığında şekildeki arayüz yer almaktadır. Şekildeki arayüzde “user license at $… per user license, per month” başlığında alınacak lisans sayısı girilmelidir. “optional add-ons” başlığı altında ise lisans ile beraber alınmak istenilen “Office 365 Extra File Storage” ve “Exchange Online Archiving(EOA) for Exchange Online Customer” özellikleri ve bunlara ait storage miktarı ve online arşiv kullanacak kullanıcı sayısı bilgisi girilir.“Optional add-ons” başlığı altındaki özellikleri her lisansda yer almayacaktır. Lisasn tiplerine göre de opsiyonel özellikler kullanıcılara sunulacaktır. Seçilen özellik ve sayıya paralel olarak da kullanıcılar belirli belirlenen fiyatlandırmaya tabi olacaklardır. “Add to card” seçeneği ile de gerekeli kart bilgilerinin girilmesi ile ödeme işlemi gerçekleştirilecektir.

2

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin