Office 365 Connectors

Kasım ayında anonsu yapılan Office 365 Connectors sınırlı önizleme ile sunulmuş olup artık first realese sürüm ile kullanıcıların karşısındadır. Office 365 Connectors temelde popüler uygulamalar ve hizmetler ile alakalı etkileşimli içeriklere ve güncelleştirmelere kolay erişimi sağlamakta olup artık Office 365 kullanıcıların da bu deneyimi tatması mümkündür. Bu özellik sayesinde ilgili servislerden bilgiler ve içerikler Office 365 platformundaki Office 365 Groups içerisinde gözlemlenecektir. Office 365 Groups, temelde ortak takvim, One Drive, One Note, yazışma gibi takım çalışmasına ait birçok özelliği olan ve gruba üye kullanıcıların bu teknolojilere erişim sağlayabileceği özelliklerinin yanına artık Office 365 Connectors özelliği ile de 50’i aşkın uygulama ve hizmetten bilgilere erişim olanağı sağlayacaktır. İçerisinde RSS, Zendesk, Bitbucket, Codeship, Jira, Salesforce, Trello, Twitter gibi 50’I aşlkın uygulama ya da hizmet ile beraber çalışmaktadır. Gerekli konfigürasyonun sağlanması ile Office 365 Groups içerisine ilgili servisten verilerin aktarılmasıya da güncelleştirilmesi sağlanacaktır. Office 365 Connectors’ün özelliklerinden de anlaşıldığı üzere Microsoft artık diğer hizmetler ile içiçe çalışan teknolojiler geliştirmekte olup, bu vizyona uygun yenilikler yapacaktır.Yine Office 365 Connectors özelliğinin Office 365 Groups içerisinde gözlemlenmesi de mobil çağa ve takım çalışması üzerinde daha verimli çalışma ortamlar hazırladığının ve hazırlayacağının göstergesidir.

 

Office 365 Connectors özelliği için Office 365 portalındaki ilgili Office 365 Groups’a gelinerek üst bölümünde Office 35 Groups’un özelliklerinin yer aldığı paneldeki “Connectors”e tıklanır.

 

Connectors1

 

 

“Connectors” seçeneğine tıklanmasının ardından 50’i aşkın servise ait connectorlerin bulunduğu pencere açılacaktır. İlgili servisin seçilmesi ile servise ait gerekli konfigürasyonların yapılması gerekmektedir. Burada aktarılacak verinin hangi sıklıkla aktarılacağı gibi servis bazlı da ayarlar bulunmaktadır. Bu özelliğin Office 365 Groups ile kullanılmasından elde edilen bir diğer avantaj ise servislere ait konfigürasyonun tek hesap ile bir kere yapılması ve akabinde grup üylerinin ilgili servisten aktarılan verilere erişebilmeleridir. Şekilde de görüldüğü üzere servislere ait eklenen ve konfigüre edilen ugyulamalar/hizmetler ve eklenebilecek olan uygulama/hizmetler gözlemlenmektedir. Şekildeki örnekte RSS ile ilgili 3 tane konfigürasyon yapılmış olup, Zendesk uygulaması da konfigüre edilmiştir. Aynı şekilde diğer hizmetlerin/uygulamaların konfigüre edlmesi için “Add” seçeneği iel devam edilmeli ve ilgili servise ait gerekli yapılandırmalar tamamlanmalıdır. “My accounts” bölümünde ise hizmetlere/uygulamalara yapılandırmalar sırasında girilen hesap bilgileri gözlemlenecektir. Hesap bilgilerinin bu bölümden gözlemlenmesinin yanı sıra silinmesi gibi işlemler de gerçekleştirilebilir.

 

Connectors2

 

İlgili hizmetlere/uygulamalara ait konfigürasyonların tamamlanmasının ardından very akışı başlayacaktır. Şekilde de görüldüğü üzere RSS ile tanımlanan belirli sitelerdeki güncelleştirmeler yapılandırma sırasında belirlenen zamanlarda ( günlük, 1 saat aralıklar ile gibi) Office 365 Groups’a düşmektedir. Böylelikle kullanıcılar bu sitelerdeki güncelleştirmelere site site gezmeden tek arayüzden erişim sağlamaktadır. Burada her servisin kendine özel yapılandırması olup, aktarılacak veriler de hizmet/uygulama bazında değişmektedir.

 

Connectors3

 

Office 365 Connetors şu anda first release olarak kullanıcıların deneyimine sunulmuştur. Outlook Web App ve Outlok 2016 ile bu özellik kullanılabilirken ilerleyen günlerde iOS ve Android içerisinde yer alan Gorups uygulamasında da gözlemlenecektir. Office 365 iş ya da okul hesabının olması halinde sizler de Office 365 Connectors özelliği kullanabilecek ve hayatınıza daha kolaylaştırabileceksiniz.

 

Referans: https://blogs.office.com/2016/03/25/introducing-office-365-connectors/

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin